Agent Storm: Žil jsem v Al-Káidě, teď proti ní vedu válku

Marek Hudema
24. 6. 2015 14:00
Do Prahy přijel Dán Morten Storm. V knize, která právě vychází v češtině, popisuje, proč ho chtěla zabít Al-Káida i americká CIA.
Morten Storm.
Morten Storm. | Foto: Lukáš Bíba

Praha - Zrzavý Dán Morten Storm je muž, který si - jak sám říká - vybral velmi "riskantní životní cestu". A který ví, že mu za to hrozí smrt.

Do Prahy přijel kvůli vydání českého překladu svého životopisu.

Storm byl na seznamu cílů Al-Káidy. Teď figuruje i na soupisce Islámského státu, kam se část původních členů teroristické sítě Usámy bin Ládina přesunula. Pronikl totiž mezi vysoce postavené členy Al-Káidy či somálské organizace Al-Šabáb a pracoval mezi nimi šest let jako agent západních tajných služeb.

Dokonce hned čtyř – dánské PET, britské rozvědky MI6, domácí britské tajné služby MI5 a také americké CIA.

Strach ze CIA

Právě napjaté vztahy se CIA - i on sám ostatně přiznává, že je komplikovaná osobnost - ho nakonec přiměly svůj příběh zveřejnit.

Aby se zachránil a jeho smrt nešlo vykládat jako nehodu nebo zabití teroristy, jak vysvětluje.

Byl totiž varován, že by se ho Američané mohli zbavit, zabít ho střelou z bezpilotního letounu. Když bude v Jemenu s teroristy, ke kterým je měl přivést.

Svůj životní příběh nejprve vylíčil dánskému deníku Jyllands-Posten, později ho detailně popsal v životopisné knize "Agent Storm. Můj život v Al-Káidě a CIA". Sepsal ji spolu se dvěma novináři.  V češtině ji teď vydává nakladatelství Vyšehrad.

Fundamentalistou za šest měsíců

Storm, bývalý zlodějíček a člen motocyklového gangu Bandidos ("Bylo to hektické, byly tam drogy, rvačky, ale nechci o tom moc mluvit," vzpomíná dnes s tím, že do jisté míry stále zachovává kodex mlčení členů gangu), se stal v roce 1997 muslimem a velmi rychle muslimským fundamentalistou. "Bylo to za šest měsíců."

Tehdy se z něho stala "osobnost plná zloby" vůči všemu, co považoval za neislámské.

Později, po letech, prošel krizí víry a začal pracovat pro západní tajné služby.

Vypravil se například na jemenská území ovládaná Al-Káidou. Tvrdí také, že CIA přivedl k radikálnímu kazateli napojenému na Al-Káidu Anváru Al-Avlakímu. 

Duchovnímu prý dokonce pomohl dostat ze Západu chorvatskou vychovatelku a konvertitku k islámu Irenu Horakovou, se kterou se pak  Al-Avlakí oženil. Kazatele nakonec zabilo bezpilotní letadlo.

Dodávkou elektroniky pro somálské radikály z Al-Šabábu prý Storm Američany dovedl i k některým jeho vůdcům. Také oni skončili mrtví - buď je zasáhly rakety, nebo je zastřelilo vojenské komando.

Právo, které nejde obejít

"Ve vzduchu jsem cítil jinou atmosféru, kterou neumím dost dobře vysvětlit. Je to asi něco, co dnes cítí lidé, kteří přicestují do Islámského státu. Že jste na území, kde platí jiné, nové právo, právo, které nejde obejít," vzpomíná dnes Storm například na návštěvu města Al-Káidy, kde se mimo jiné setkal i s - tento měsíc zabitým - vůdcem Al-Káidy na Arabském poloostrově Násirem Vahajším.

"Viděl jsem bojovníky, kteří sem a tam jezdili po ulicích v ukradených starých policejních autech, dobře se bavili a nad nimi vlály vlajky Al-Káidy. Lidé seděli v restauracích a mluvili do mobilů a bylo jim jedno, že zemřou," popisuje.

Přiznává, že se bál odhalení, i když si to na druhou stranu prý "užíval", protože to má ve své dobrodružné povaze.

Teď je Morten Storm bojovníkem proti radikálnímu islámu, proti němuž - jak zdůrazňuje - vede svůj vlastní džihád, tedy svatou válku.

"Islám je šovinistická ideologie, která nepřipouští, že by byla rovná něčemu jinému. Je nadřazená, totalitní ideologie a víra. Může jen uzavřít příměří, takzvanou hudnu, s Židy či křesťany, ale maximálně na deset let, pak musí opět vypuknout válka," vysvětluje. 

"Náboženství nenávisti"

"Příměří je jen na to, aby se muslimové vyzbrojili. Je to přesně to, co dělá Islámský stát. Abych byl upřímný - a vím, o čem mluvím -, nemám problém s buddhisty nebo hinduisty, protože ti nejsou násilní a nechtějí rozšířit své náboženství všude, ale s islámem ano. Je to náboženství nenávisti," tvrdí Morten Storm.

Islám dokonce přirovnává k Hitlerově ideologii. Říká ovšem, že je třeba rozlišovat mezi muslimy a islámem. A sám přiznává, že on vyznával, díky svým známým, fundamentalistický, doslovný a radikální islám.

Upozorňuje také na to, že radikální salafistickou verzi islámu podporuje na Západě Saúdská Arábie (sám dokončil svoji radikalizaci v Jemenu, kam odcestoval z Velké Británie za saúdské peníze). A tvrdí, že působení radikálních islámských kazatelů a propagandistů by měl stát regulovat.

"Doufám, že vaše vláda neudělá stejnou chybu, jakou udělala Velká Británie, která byla v tomto velmi otevřená. Pokud ano, budete mít i tady za pár let ten samý problém s islámskými fundamentalisty," varuje.

Velký rozhovor s Mortenem Stormem vychází ve čtvrtek v Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

Další zprávy