reklama

Devět běženců si v Itálii na protest zašilo ústa

22. 12. 2013 23:32

Zacházení s imigranty zkritizovala šéfka dolní parlamentní komory Laura Boldriniová

Ilustrační foto. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Řím - Devět nelegálních přistěhovalců v Itálii si podomácku vyrobenou nití zašilo ústa. Běženci se tak chtějí domoci propuštění z přistěhovaleckého centra, kde podle nich panují nesnesitelné podmínky k životu. Informovala o tom agentura Reuters.

Protestní akce začala o víkendu v zařízení nedaleko Říma. Čtyři Tunisané si rty sešili nití z ložního prádla. Použili přitom improvizovanou jehlu vyrobenou ze zapalovače, sdělil Reuters poslanec Filiberto Zaratti, který demonstrující navštívil. K protestu se poté přidalo pět Maročanů, řekl v italské televizi manažer střediska. Protestující prý požadují, aby zařízení mohli opustit.

Před několika dny se v Itálii objevila videonahrávka, ve které přistěhovalci v jiném táboře stojí nazí v chladu a čekají, až je postříkají prostředkem proti svrabu. Zacházení s imigranty tehdy zkritizovala šéfka dolní parlamentní komory Laura Boldriniová a ministerstvo vnitra uvedlo, že celou věc vyšetřuje.

Itálie čelí přílivu přistěhovalců z mimoevropských zemí, kteří ji často považují za vstupní bránu do Evropy. V říjnu došlo u ostrova Lampedusa k jednomu z nejhorších lodních neštěstí, kdy při ztroskotání plavidla s uprchlíky nedaleko břehů zahynulo nejméně 366 lidí. Italský ostrov po této tragédii navštívil sám předseda Evropské komise José Manuel Barroso a EU se stala terčem kritiky za to, že nezvládá příliv přistěhovalců, zejména z válkou sužované Sýrie.

  • Lampedusa, malý ostrůvek ve Středozemním moři, je pro mnohé vysněným cílem na cestě za lepším životem.
  • Má jen něco málo přes 20 kilometrů čtverečních.
  • Ačkoliv na Lampeduse žije jen 6000 lidí, ročně jich sem zamíří mnohem více, většinou z jihu.
  • Na přeplněných lodích sem míří především ze severu Afriky.
Galerie (57)

Z Afriky na Lampedusu. Smrtelně nebezpečná cesta za snem

Autor: Zahraničí, Michal Žák

autor: ČTK

reklama

Diskuse

0komentářů

Zatím žádný příspěvek :(

reklama
reklama
 
reklama