reklama

Depardieu má od Putina ruský pas a bude se učit rusky

3. 1. 2013 22:25, aktualizováno

Prezident Putin oznámil, že slavnému herci udělil ruské občanství

Gérard Depardieu Gérard Depardieu | Foto: Profimedia.cz

* Zprávu jsme aktualizovali o hercovu nadšenou reakci na ruské občanství.

Moskva (od naší spolupracovnice) - Známý francouzský herec Gérard Depardieu se kvůli "milionářské dani" ve Francii zřejmě usadí v Rusku. Ruský prezident Vladimir Putin mu už udělil ruské občanství. Uvedl to ve čtvrtek na svých internetových stránkách.

"Prezident Putin oznámil, že v souladu s článkem 89 Ústavy Ruské federace uděluje ruské občanství Gérardu Depardieuovi, narozenému v roce 1948 ve Francii," píše se na webu Kremlu.

Ačkoli si Depardieu nedávno pořídil byt v sousední Belgii a údajně se tam přihlásil i k trvalému pobytu, o ruském občanství už nějakou dobu uvažoval. A prezident Putin mu přislíbil rychlé vyřízení formalit.

Na zprávu, že ruský pas získal, reagoval Depardieu ve čtvrtek s nadšením a slíbil, že se naučí rusky.

"Obdivuji vaši zemi, Rusko, její lidi, její dějiny, její spisovatele. Rád v něm dělám filmy, kde rád natáčím s vašimi herci, jako je Vladimir Maškov. Obdivuji vaši kulturu a inteligenci," reagoval Depardieu v dopise adresovaném ruským novinářům, který zveřejnila televize Pervyj kanal.

"V Rusku se žije dobře. Ne za každou cenu v Moskvě, která je pro mě příliš velkým velkoměstem. Dávám přednost venkovu a znám v Rusku krásná místa. (...) Na kraji březových lesů se cítím dobře," dodal.

Umělec, který si zahrál ve více než 150 filmech, se dříve nechal slyšet, že je "opravdový Evropan" a "občan světa".

"Mám rád tvou zemi a chci být jejím občanem," napsal Depardieu v dopise Putinovi, který otiskl list Kultura.

"Miluji Rusko"

Putin dával od začátku najevo, že pokud Depardieu míní svůj zájem o Rusko vážně, pak mu rychle zařídí vyřízení dokladů. "Pokud chce požádat o povolení k pobytu nebo o ruský pas, kladné rozhodnutí může považovat za hotovou věc," uvedl.

Zdůraznil zároveň, že Rusko má s Francií výtečné vztahy a také si toho velmi váží.

Prezident Putin herci už před Vánocemi přislíbil rychlé vyřízení formalit. 

Prezident Putin herci už před Vánocemi přislíbil rychlé vyřízení formalit.

Foto: Reuters/Alexander Zemlianichenko/Pool

"Miluji Rusko. Tvou zemi, Rusy, kteří jsou mi blízcí svým duchem i charakterem," napsal Putinovi vzápětí po jeho nabídce dojatý Depardieu. "Neumím rusky, ale budu se učit, přinejmenším, aby mi lidé rozuměli. Obracím se se žádostí o získání ruského pasu, pasu velkého národa. Bude to pro mne velkou ctí. Mám rád tvou zemi a chci být jejím občanem," uvedl v poselství, ze kterého citoval server newsru.com. 

Do Ruska Depardieua pozval také premiér Dmitrij Medveděv, ovšem s podmínkou, že se po konzumaci "několika sklenic vína" nebude prohánět na skútru. Narážel na nedávnou havárii, kterou herec pod vlivem alkoholu způsobil v Paříži. 

"Nalákat" jej přitom chtěl na ruské daně. "Ať přijede. Máme 13procentní daň a v žádném případě se ji nechystáme měnit," uvedl při setkání s podnikateli. Pozastavil se nad tím, že Francouzi herci "zatopili" tím, že si vymysleli 75procentní daň z příjmu nad milion eur.

S nápadem na superdaň pro nejbohatší sice Francois Hollande narazil na ústavu, vláda v Paříži se ji nicméně chystá předložit zas.

Po Rusku Čečensko?

Herec, který je v Rusku velmi oblíbený a natočil i několik filmů, je vítaný nejen v Moskvě, ale také v Čečensku. Tamní vůdce Ramzan Kadyrov, který slavného Francouze nedávno hostil na svém území, jej nyní zve natrvalo, a to bez jakýchkoli podmínek.

//cdn.i0.cz/public-data/23/62/8c211d1a3ea18fc41b1effeb3f8e_r16:9_w200_h113_gi:photo:414062.jpg 

Foto: Thinkstock

"Je to vážený člověk nejen u nás v Rusku. Každý stát mu s potěšením nabídne podmínky pro bydlení. My jsme to už učinili," řekl čečenským novinářům. Dodal, že svou nabídku míní zcela vážně. "Dáme mu byt v Grozném (čečenská metropole), v samém centru. Když bude chtít bydlet v domě, postavíme mu dům," řekl velkoryse.

Bratříčkování s Kadyrovem ovšem mají herecké star mnozí za zlé. Britský list The Guardian třeba připomněl, že se Depardieu loni v říjnu v Grozném účastnil oslav výročí založení čečenského hlavního města.

Z pódia tam křičel Ať žije Čečňa! a Ať žije Kadyrov!, aniž by bral v potaz, že se v severokavkazské republice porušují lidská práva.

Depardieu se navíc umělecky angažoval i v Uzbekistánu, kde nazpíval skladbu s dcerou tamního prezidenta Islama Karimova, označovaného za diktátora.

autor: Alexandra Malachovská

reklama

Diskuse

0komentářů

Zatím žádný příspěvek :(

reklama
reklama
 
reklama