Den D: Sídlo thajské vlády v obležení, dav chce demisi

pav
20. 6. 2008 19:34
Po dvou letech Bangkok opět obchází strašidlo puče
Nad Bangkokem se stahují příslovečná mračna. Záběr z demonstrace, kterou před sídlo vlády svolala Lidová aliance pro demokracii (PAD),
Nad Bangkokem se stahují příslovečná mračna. Záběr z demonstrace, kterou před sídlo vlády svolala Lidová aliance pro demokracii (PAD), | Foto: Reuters

Bangkok - Tisíce demonstrujících Thajců dnes pronikly přes policejní zátarasy k sídlu vlády, aby se hlasitě dožadovaly rezignace kabinetu Samaka Sundaraveje.

Přes obavy z násilného střetu mezi účastníky protestu a bezpečnostními složkami byl průběh "Dne D", jak o dlouho připravované páteční akci mluvili organizátoři, poklidný. Policie bariéry uvolnila, když od organizátorů dostala záruky, že neporuší zákon.

Podle informací zveřejněných na internetových stránkách listu Bangkok Post sice kolem deseti demonstrantů a sedmi policistů utrpělo při drobných šarvátkách zranění, k nasazení slzného plynu či vodních děl, jež byla v pohotovosti, ale nedošlo.

Podle agentury AP vládla na místě takřka sváteční atmosféra, zněly písně, mávalo se thajskými státními vlajkami a skandovaly se slogany.

PAD znovu na scéně

Svůj odpor k úřadujícímu kabinetu přišlo vyjádřit na 25 tisíc Thajců. Podle reportérů agentury Reuters šlo vesměs o příslušníky střední třídy, kteří žijí v thajské metropoli.

Opozice se zaklíná vlastenectvím, to samé však činila před volbami i nynější vláda
Opozice se zaklíná vlastenectvím, to samé však činila před volbami i nynější vláda | Foto: Reuters

"Jsme tu, abychom bojovali za demokracii a za Thajsko. Jsme tu, abychom bránili svou vlast," promluvil ke shromážděným Sondhi Limthongkul, vůdce Lidové aliance pro demokracii (PAD), tedy stejného sdružení byznysmenů, akademiků, odborářů a roajalistů, jehož protesty připravily půdu pro zatím poslední v dlouhé řadě pučů, jež Thajsko v moderních dějinách zažilo.

Převrat ze září 2006, který po měsících pouličních protestů v režii PAD provedla armáda za deklarovaným účelem "očištění politického systému", svrhl vládu Thaksina Shinawatry a přechodně ji nahradil vojenskou juntou.

Civilní vláda byla v zemi obnovena až po rozpuštění expremiérovy politické strany Thai Rak Thai (TRT), schválení nové ústavy a uspořádání parlamentních voleb na sklonku loňského roku.

Ve volbách ale k nelibosti armády i královského paláce zvítězila Strana lidové moci (PPP) v čele se Samakem Sundaravejem, všeobecně považovaným za Thaksinova spojence.

A nedlouho poté se do vlasti vrátil i sám Thaksin, kterému se prokuratura zatím marně snaží prokázat obvinění z korupce a ekonomických machinací, jichž se měl coby premiér dopustit.

Krize hned tak nezmizí

Kritici úřadující vládu podezírají, že jen plní Thaksinovy příkazy, a de facto tak obchází jeho soudně nařízenou diskvalifikaci z thajské politiky. Napětí v zemi narostlo v posledních týdnech natolik, že se začalo mluvit o hrozbě nového puče.

To se rychle odrazilo i na devalvaci thajské měny a propadu burzovního indexu o třináct procent, což je dvojnásob bolestivé vzhledem k tomu, že se thajské ekonomice přestává dařit a země čelí stejně jako celý region citelným inflačním tlakům.

Podle posledních zpráv sice cena akcií obchodovaných na thajské burze v reakci na poklidný průběh Dne D zareagovala čtyřprocentním růstem, politická krize, která zemi zachvátila, ale podle názoru odborníků hned tak nezmizí. Stejně jako obavy z dalšího státního převratu.

 

Právě se děje

Další zprávy