"Atmosféra tam byla napůl nazlobená, napůl festivalová," říká Rob Cameron, pražský zpravodaj britské veřejnoprávní stanice BBC. Na Letné strávil v neděli šest hodin, převážně na střeše přilehlého domu, hovořil také s protestujícími.
"Lidé cítili, že jsou obklopeni těmi, kteří smýšlejí stejně jako oni. Což je dobře a špatně zároveň, protože to samozřejmě naznačuje, že se česká společnost stále více polarizuje," vysvětluje Cameron. Je podle něj ale příliš brzo hodnotit, jaký dopad na českou politiku budou masové protesty mít.
Demonstranti žádali rezignaci Andreje Babiše (ANO) a ministryně spravedlnosti Marie Benešové kvůli podezření ze střetu zájmů při čerpání evropských dotací. Zdůrazňovali také, že ohrožuje nezávislost české justice. Předseda vlády obojí odmítá.
Podobné dojmy jako Cameron sdílí také reportérka německého listu Süddeutsche Zeitung Viktoria Grossmannová, do Prahy přijela z Mnichova. "Udělalo na mě obrovský dojem, jak byla demonstrace klidná a mírumilovná, člověk neměl vůbec pocit, že by se něco mohlo přihodit," popisuje novinářka jednoho z největších německých deníků.
Ve své reportáži si Grossmannová všímá, že protestující kritizovali i prezidenta Miloše Zemana, který Babišovo setrvání ve funkci opakovaně podporuje.
"Nebyla jsem na protestech žlutých vest ve Francii, ale zaujal mě velký rozdíl mezi těmi dvěma přístupy. Tady lidé říkají: Bedlivě poslouchám, co říkáš, beru tě za slovo a nechci, abys mi lhal a abys mnou manipuloval," dodává reportérka.
Ani jeden z novinářů ale není přesvědčen, že premiér Babiš na protesty zareaguje odstoupením. "Dokud bude Babiš odmítat všechna obvinění jako lži a demonstrující považovat za pomýlené, nevidím, jak by protesty mohly dosáhnout nějakého hmatatelného výsledku," hodnotí situaci Cameron z BBC.
Vlastní cestou
Několik řečníků v průběhu protestu zdůraznilo, že záměrem hnutí Milion chvilek pro demokracii, které demonstraci svolalo, není zvrátit výsledek voleb v roce 2017, ale "podpora a kultivace demokratické kultury, občanské angažovanosti a veřejné diskuse v Česku".
Oba novináři jsou přesvědčení, že demonstrace se dají i bez Babišovy rezignace považovat za úspěšné. "Skupina studentů dostala do ulic víc než 250 tisíc lidí. Snaží se zachovat pokrok, který se Česku podařil během přechodu od komunismu k liberální demokracii, tedy právě nezávislé soudnictví nebo veřejnoprávní média," všímá si Rob Cameron.
"Lidé mají pocit, že hrozí, že některé z těžce vybojovaných svobod začnou mizet," myslí si Cameron. Podle něj by největším úspěchem bylo, pokud by protesty přiměly víc lidí jít k volbám. "Volební účast v Česku pořád zůstává nízká," dodává s tím, že i tento požadavek organizátoři zdůrazňují.
Grossmannová hnutí Milion chvilek považuje za vzor třeba pro východoněmecké Sasko, spolkovou zemi, ze které pochází.
"Dělám si obrovské starosti, jak u nás dopadnou zemské volby na podzim, bojím se, že vyhraje Alternativa pro Německo (pravicově populistická strana s protimigrační rétorikou, pozn. red.) a moc bych si přála, aby i u nás vyšli lidi do ulic v tak velkém počtu," vysvětluje novinářka.
"Máme politiky kteří jsou populističtí, kteří lžou a kteří jsou otevřeně rasističtí. Přijde mi skvělé, že v Česku je teď tahle nová generace, která je sebevědomá, neříkají jen 'podívejme se, jak to dělají na Západě', ale nachází svou vlastní cestu," chválí organizátory Grossmannová.