Janukovyč nabídl lídrům opozice vládu, ti ho odmítli

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 25. 1. 2014 23:05
Nepokoje v Kyjevě mají další oběť. Prezident Janukovyč vyhledal své odpůrce.
Policisté použili na demonstranty slzný plyn.
Policisté použili na demonstranty slzný plyn. | Foto: Reuters

Kyjev - Další pokus zklidnit rozbouřenou situaci na Ukrajině nevyšel.

Ukrajinská opozice v sobotu odmítla návrh prezidenta Viktora Janukovyče, aby se podílela na nové vládě.

Ukrajinský prezident se se svými odpůrci sešel v sobotu v Kyjevě, spolu s ním se dostavili také hlavní představitelé ukrajinských parlamentních stran.  Agentura AP uvedla, že opoziční předák Arsenij Jaceňuk dostal nabídku stát se novým premiérem. Další opoziční lídr Vitalij Kličko měl dostat nabídku stát se vicepremiérem pro humanitární záležitosti.

Oba odmítli, informovala ukrajinská tisková agentura Unian. Na kyjevském náměstí Nezávislosti to později večer potvrdil i Kličko. Jaceňuk ovšem podle AP vyjádřil připravenost převzít vedení země, nikoli však v prezidentem nabízené podobě.

Útok na ministerstvo

Nové vyjednávání Janukovyč zahájil po té, co demonstranti zaútočili na ministerstvo energetiky v Kyjevě a pokusili se ho obsadit.

Ještě pár hodin před tím tvrdil ukrajinský ministr vnitra Vitalij Zacharčenko, že pokusy o mírové řešení protestů nemají nadále význam a selhaly. "Události posledních dnů v hlavním městě ukázaly, že pokusy o klidné řešení konfliktu - bez toho, abychom se uchýlili k rázné odpovědi, zůstanou zbytečné," řekl Zakharchenko.

Ukrajinskou metropolí zmítají - stejně jako v předchozích týdnech - nepokoje. V sobotu použili policisté na protestující slzný plyn.

Úřady navíc potvrdily další oběť. Je jí pětačtiřicetiletý demonstrant, který podlehl těžkým zraněním ze středečních střetů.

Jedná se nejméně o třetí obět protestů. Opozice nicméně tvrdí, že mrtvých je více, přinejmenším šest.

Konflikty neklidní ani sníh a mráz.
Konflikty neklidní ani sníh a mráz. | Foto: Reuters

Demonstranti: Nikoho jsme nezajali

K vystupňování napětí vedly také zprávy o údajném únosu policistů.

Úřady tvrdí, že policisté jsou zadržováni v budově radnice, kterou obsadili demonstranti, a žádají jejich okamžité propuštění.

Demonstranti ale popírají, že by kohokoli někde drželi násilím.

Později ministr vnitra Vitalij Zacharčenko oznámil jejich propuštění, které prý zprostředkovaly zahraniční ambasády. Ministr ovšem odmítl říci jakékoli podrobnosti. Také neupřesnil dřívější výrok o údajné mučení, kterému měli být strážci zákona vystaveni a kvůli němuž prý byli oba převezeni do nemocnice.

Fotky: Vítejte v bitvě o Kyjev. Mezi ohněm a ledem

"Úřady jenom hledají záminku k zákroku proti lidem na náměstí Nezávislosti a vytvářejí všechny možné provokace," odmítl podle agentury AP tvrzení ministerstva vnitra jeden z opozičních předáků.

Protestující Ukrajinci.
Protestující Ukrajinci. | Foto: Reuters

Janukovyč už v pátek slíbil několik ústupků. Uvedl, že během úterní mimořádné schůze parlamentu pozmění vládu, nechá upravit sporné zákony zpřísňující tresty za demonstrace a vyhlásí amnestii pro zatčené demonstranty.

Podle opozice jsou ale tyto sliby nedostatečné a hlava státu by měla podat demisi.

Do Evropy a za Tymošenkovou

V podobném duchu se nesly i sobotní rozhovory. 

Jaceňuk v sobotu večer na kyjevském náměstí Nezávislosti demonstrantům řekl, že opozice je připravena převzít vládní odpovědnost a vést zemi do Evropské unie, nepřijímá ale nabízený post premiéra v obnovené ukrajinské vládě. Podle agentury Reuters také prohlásil, že opozice chce osvobodit vězněnou ukrajinskou expremiérku Juliji Tymošenkovou.

Kličko podle agentury Ria Novosti dodal, že opozice bude s Janukovyčem dál jednat a požaduje už letos konání předčasných prezidentských voleb. Další z opozičních lídrů Oleh Ťahnybok podle agentury AFP protestující ujistil, že "boj bude pokračovat".

Protesty se rychle šíří do zbytku země. S rozsáhlými demonstracemi se nyní potýká polovina měst.

Protivládní aktivisté se pokusili obsadit kanceláře oblastních samospráv v nejméně 12 regionálních centrech a v pěti se jim to podařilo. Ve Lvově, Rovně a Lucku šéfové oblastí sami podali demisi, v Užhorodě při slovenských hranicích opozice zablokovala kanceláře zakarpatského gubernátora.

V sobotu podle stanice Russia Today demonstranti obsadili radnici v třísettisícovém severoukrajinském městě Černihiv. V Doněcké oblasti na východě země se podle agentury ITAR-TASS mají uskutečnit pro změnu demonstrace na podporu vlády.

 

Právě se děje

Další zprávy