Dalajlama víza do JAR nedostane, fotbal má přednost

Pavel Vondra
24. 3. 2009 14:28
Jihoafrická vláda trvá na svém rozhodnutí nepustit do země tibetského vůdce
Dalajlama při své loňské návštěvě Prahy
Dalajlama při své loňské návštěvě Prahy | Foto: Ondřej Besperát

Johannesburg/Kapské Město - Tibetský duchovní důce dalajlama nebude vpuštěn na území Jihoafrické republiky dříve než po mistrovství světa ve fotbale, které tato země jako historicky první zástupce afrického kontinentu pořádá v příštím roce.

Potvrdil to dnes mluvčí jihoafrického prezidenta Thabo Masebe. Ten už v pondělí avizoval, že dalajlamovi nebudou vydána vstupní víza, a tudíž se nebude moci tento týden zúčastnit v Johannesburgu konference věnované tomu, jak může fotbal pomoci v boji proti rasismu a xenofobii.

To nakonec vedlo i samotné organizátory k tomu, že akci zrušili, respektive "odložili na neurčito". Hrozila jim totiž naprostá blamáž - svou účast na protest proti kroku jihoafrické vlády odvolali i další nositelé Nobelovy ceny míru - anglikánský biskup Desmond Tutu a bývalý jihoafrický prezident Frederik Willem de Klerk, jakož i zástupci norského Nobelova výboru, který cenu uděluje.

"Jde tu o fotbal, ne o Tibet"

Jihoafrická vláda kvůli svému rozhodnutí čelí vlně kritiky doma i v zahraničí, trvá však na tom, že pozvání dalajlámy na konferenci, pořádanou pod hlavičkou organizačního výboru fotbalového šampionátu v JAR, přišlo nevhod a bez předchozí konzultace s vládou.

„Jihoafrická vláda nemá s dalajlámou problém," prohlásil Masebe. „Celý svět ale nyní vnímá naši zemi jako pořadatele světového fotbalového šampionátu v roce 2010 a my chceme, aby pozornost zůstala věnována právě této akci. Návštěva dalajlámy by ji ale odvedla směrem k záležitostem týkajícím se Tibetu," dodal.

Jižní Afrika bere fotbalový šampionát jako jedinečnou příležitost k sebeprezentaci. Na snímku maskot MS 2010 - leopard Zakumi
Jižní Afrika bere fotbalový šampionát jako jedinečnou příležitost k sebeprezentaci. Na snímku maskot MS 2010 - leopard Zakumi | Foto: Reuters

Čína považuje nejvyššího duchovního představitele Tibetu, který před 50 lety prchl před čínskou okupací do exilu, za nepřítele státu a nese s krajní nelibostí, když je zván do zahraničí a setkává se tam s oficiálními státními představiteli.

Masebe sice popřel, že by rozhodnutí jihoafrické vlády bylo důsledkem tlaku ze strany Pekingu, málokdo tomu ale věří. Jižní Afrika je totiž jedním z klíčových ekonomických partnerů Číny v regionu a na vzájemné obchodní výměně mezi nejlidnatější zemí světa a africkým kontinentem, kam proudí stále víc čínských investic, se podílí více než z pětiny.

Vlna kritiky

"Rozhodnutí neudělit dalajlamovi víza je velice smutné... a špatné pro Jižní Afriku i naši demokracii... Myslím, že jako suverénní země bychom neměli ustupovat tlaku ze zahraničí," povzdechl si podle televize SABC Mandla Mandela, vnuk prvního jihoafrického černošského prezidenta Nelsona Mandely a kandidát vládní strany Africký národní kongres pro dubnové parlamentní volby.

Jihoafrický prezident Kgalema Motlanthe je toho názoru, že
Jihoafrický prezident Kgalema Motlanthe je toho názoru, že | Foto: Reuters

Už v pondělí se kvůli tomu do vlády pustili čelní představitelé opozice. Bývalý předseda nejsilnější opoziční strany Demokratická aliance a její hlavní expert na zahraniční otázky Tony Leon se nechal slyšet, že krok vlády v Pretorii „popírá veškerou logiku". A servítky si nebrala ani vůdkyně Nezávislých demokratů Patricia de Lille:

„Naše strana je přesvědčena, že ustupováním nátlaku ze strany Číny nebo kterékoli jiné země vláda vysílá do světa signál, že nepřiznáváme ostatním lidem stejná práva, která nám samotným garantuje naše ústava," uvádí se v jejím prohlášení, z něhož citovala tisková agentura SAPA.

Dalajláma už Jižní Afriku v minulosti třikrát navštívil. V roce 1999 se setkal i s tehdejším prezidentem Thabo Mbekim. Když se však měl později sejít s Mbekim znovu, čínská vláda vznesla oficiální protest a schůzka byla zrušena.

 

Právě se děje

Další zprávy