Dalajlama: Chci navštívit Čínu

rst, ČTK
10. 3. 2006 12:35
Dharamsála - Dalajlama, žijící v indickém exilu, prohlásil, že se hodlá vydat na duchovní pouť do Číny, aby se seznámil se změnami, kterými tato země prošla.
"Věřím, že se budu moci na vlastní oči seznámit se změnami a s vývojem, k němuž v Čínské lidové republice došlo."
"Věřím, že se budu moci na vlastní oči seznámit se změnami a s vývojem, k němuž v Čínské lidové republice došlo." | Foto: Reuters

Nejvyšší tibetský duchovní vůdce, vlastním jménem Tändzin Gjamccho, to oznámil při dnešním projevu k několika stovkám věřících, kteří se shromáždili v severoindické Dharamsále k výročí tibetského povstání proti čínské nadvládě v roce 1959.

Dalajlama dodal, že ohledně jeho návštěvy již jednali jeho zprostředkovatelé v Pekingu s čínskými představiteli.

Foto: Aktuálně.cz

Chci navštívit Čínu

"Moji vyslanci zdůraznili mé přání navštívit na pouti Čínu, stejně jako zavítat do poutních míst. Věřím, že se budu moci na vlastní oči seznámit se změnami a s vývojem, k němuž v Čínské lidové republice došlo," cituje dalajlamu agentura AP.

Dalajlama přitom připomněl "dlouhou historii buddhismu v Číně", díky němuž tato země má "mnoho svatých poutních míst".

Čtyřčlenná delegace, kterou dalajlama vyslal do Číny, se s tamějšími představiteli setkala v polovině minulého týdne. Podle tibetské strany byla jednání ve znamení oboustranného porozumění, a to i navzdory faktu, že zásadní rozpory přetrvávají.

Několik schůzek, žádný pokrok

Dalajlama uprchl z Tibetu do Indie před více než 40 lety po nezdařeném protičínském povstání a v Dharamsále sestavil exilovou tibetskou vládu. Od té doby ho Peking obviňuje, že usiluje o vyhlášení nezávislosti Tibetu.

To ale tento duchovní i světský tibetský vůdce odmítá s poukazem na to, že jde o nereálný požadavek. Zdůrazňuje, že neusiluje o odtržení Tibetu od Číny, nýbrž jen o větší autonomii pro Tibet na ochranu jeho kultury a životního prostředí - a to "výhradně v rámci čínské ústavy".

"Je to legitimní, oprávněný a rozumný požadavek, který odráží snahy Tibeťanů žijících jak doma, tak v zahraničí. Takový požadavek vyplývá z logiky směřující do budoucnosti, a stejně tak má mimořádnou důležitost i vzhledem k minulosti," prohlásil dalajlama.

Dalajlamovi zástupci začali jednat s Pekingem v roce 2002. Od té doby došlo ke čtyřem schůzkám, z nichž se ale na veřejnost nedostaly žádné podrobnosti.

Všeobecně se předpokládá, že stěžejním tématem jednání byl dalajlamův požadavek na výraznější autonomii Tibetu, zdůvodňovaný snahou uchránit jedinečný buddhistický ráz této oblasti.

 

Právě se děje

Další zprávy