Chorvatský generál pronesl jed až do soudní síně. Vyšetřovatelé v Haagu tápou, kdo mu cyankáli dodal

Zahraničí Zahraničí
5. 12. 2017 13:32
Nizozemská policie a Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) vyšetřují demonstrativní sebevraždu bývalého chorvatského generála Slobodana Praljaka. Odborníci nechápou, jak se mu i přes přísná bezpečnostní opatření podařilo minulou středu dostat lahvičku se smrtícím jedem do soudní síně a tam ji před televizními kamerami vypít.
Slobodan Praljak ve chvíli, kdy vypil lahvičku s jedem. | Video: Reuters

Záhřeb - "Přijímám váš verdikt s naprostým znechucením," zněla jedna z posledních vět bývalého generála bosenských Chorvatů Slobodana Praljaka. Poté zdvihl roztřesenou rukou lahvičku s kyanidem draselným a obrátil ji do sebe. 

Bosenští Chorvaté uctívají památku Slobodana Praljaka.
Bosenští Chorvaté uctívají památku Slobodana Praljaka. | Foto: Reuters

Praljak následně zemřel v nemocnici, do které byl převezen ze soudní síně Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v nizozemském Haagu. Právě tam ve středu 29. listopadu vypil jed ve chvíli, kdy odvolací senát ICTY potvrdil jeho předchozí odsouzení na 20 let za mříže za zločiny, které spáchal během války v Bosně v 90. letech.

Praljakovu otravu kyanidem draselným potvrdila páteční předběžná pitva, která také za pravděpodobnou příčinu smrti označila selhání srdce.

Kyanid draselný, jinak zvaný cyankáli, je velmi silný a smrtelný jed. Jak je možné, že ho dvaasedmdesátiletý generál propašoval až do ostře střežené soudní síně v Haagu?

Hledání odpovědi na tuto klíčovou otázku se ujala nizozemská policie i vyšetřovatelé ICTY.  Nezávislé vyšetřování by mělo skončit do 31. prosince, kdy mezinárodní tribunál pro bývalou Jugoslávii po 24 letech definitivně ukončí svou činnost. Pátrání tribunálu povede předseda Nejvyššího soudu v africké Gambii Hassan Jallowz.

V případu existují nesrovnalosti, na které upozornil už chorvatský ministr spravedlnosti Dražen Bošnjakovič.

"Jak se jed dostal do soudní síně, proč bezpečnost nezareagovala dostatečně rychle a jak je možné, že záchranáři dorazili tak pozdě?" ptá se Bošnjakovič. 

Nepovolí ani Coca-Colu

Není jediný, který se nad Praljakovou sebevraždou pozastavuje. Jak se lahvička s jedem ocitla v soudní síni nebo už předtím ve věznici, nechápe ani právník Peter Robinson. Ten prostředí soudu v Haagu dobře zná. Jako advokát zastupoval odsouzeného bosenskosrbského generála Radovana Karadžiče.

"Když jdeme navštívit vězně, procházíme skrze bezpečnostní kontroly. Jsou tu dva kovové detektory. Nemůžete mít nápoje, dokonce ani lahev s vodou nebo coca-colu. Všechno prohledají, než vás vpustí dovnitř," popsal Robinson pro britský server BBC.

Britský list The Guardian zase upozornil na to, že když Praljak usedl do lavice obžalovaných, nestála za ním žádná ochranka. Bývalého velitele bosenskosrbské armády Ratka Mladiče, kterého ICTY odsoudil o týden dříve, přitom při procesu hlídali dva muži. 

"Za obžalovanými běžně stojí dva dozorci. Tentokrát tomu tak nebylo," řekl pro The Guardian nejmenovaný chorvatský politik. 

Mnozí právníci i jiní odborníci se shodují na tom, že kontroly ve věznici v Haagu připomínají ty letištní. 

Svíčky za Praljaka

Nečekaná sebevražda proto nevyvolala jen pochyby o bezpečnostních kontrolách přísně střežených vězňů. Způsobila také rozpory mezi tribunálem a chorvatskými politiky i napříč politiky samotnými. 

Tribunálu vadí, že Praljaka teď mnozí uctívají jako hrdinu. Například chorvatský premiér Andrej Plenković označil rozsudek ICTY za morálně nespravedlivý.  Proti tomu se důrazně postavil hlavní žalobce ICTY Serge Brammertz. "Mezi mnohými pozorujeme, že nerespektují soudní proces a ověřená fakta a tvrdí, že jsou odsouzení váleční zločinci hrdinové," prohlásil.

Chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovićová pak zdůraznila, že je třeba, aby si někteří přiznali, že Praljak spáchal válečné zločiny. 

Asi tisíc bosenských Chorvatů se minulou středu také shromáždilo v bosenském městě Mostar, aby uctilo generálovu památku. Lidé zapalovali svíčky a pokládali květiny.

Právě v Mostaru nařídil Praljak v listopadu 1993 rozstřílet ikonický Starý most, který spojoval muslimskou a chorvatskou část metropole Bosny a Hercegoviny.

Praljakovo tělo se stále nachází v Nizozemsku a není zatím jasné, kdy se vrátí do Chorvatska. V Nizozemsku by mělo zřejmě zůstat do konce vyšetřování. Chorvatská média spekulují, že bude do Záhřebu možná převezeno tajně.

Sám Praljak si nepřál pohřeb ani hrobku. Ve svém dopise určeném rodině vyjádřil přání, aby byl zpopelněn a jeho popel rozptýlen na záhřebském hřbitově Mirogoj. Praljak poslal dopis na svoji adresu v Záhřebu už před dvěma lety. 

Zanechal za sebou ale ještě jedno psaní, informují chorvatské deníky. To generál adresoval své právničce Nice Pinterové. Policie ho našla v Praljakově cele. Dopis je předmětem vyšetřování a není tak jasné, co v něm stojí. Podle médií ale ukazuje na to, že Praljak sebevraždu připravoval déle.

Nedokážu pochopit, jak je možné, že soused zabíjí souseda, říká bývalý vyšetřovatel Mezinárodního tribunálu pro bývalou Jugoslávii Vladimír Dzuro. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy