Čínské město nabádá mladé kádry, aby měli druhé dítě. Každý třetí Číňan bude brzy šedesátník

Michelle Hansen Michelle Hansen
22. 9. 2016 20:24
Čína řeší opačný demografický problém, než by se mohlo v jejím případě zdát – pokles porodnosti. Průměrná Číňanka má podle statistik jedno nebo žádné dítě. Může za to i 15procentní neplodnost. Úředníci teď urgují mladé čínské páry, aby měly víc než jedno dítě.
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Foto: Thinkstock

Peking – Stárnoucí populace může v budoucnu představovat pro Čínu velký problém. Bojuje s ním i město I-čchang v centrální provincii Čchu-pej.

Jeho vedení dokonce uveřejnilo otevřený dopis, ve kterém přímo povzbuzuje mladé páry, aby měly druhé dítě.

"Mladí kádři by měli mít druhé dítě a starší kádři by je v tom měli podpořit. Pokud se budou věci vyvíjet dál stejně, mohlo by to znamenat obrovské riziko. Mohlo by to poškodit ekonomický a sociální rozvoj našeho města, stejně jako obživu našich rodin," stojí v dokumentu.

Dopis bylo opatřen razítkem oficiálních institucí včetně městského zdravotního úřadu, uvedla agentura Reuters.

Peking loni ustoupil od politiky jednoho dítěte a letos v lednu pak vyloženě doporučil obyvatelům, aby měli více potomků. Porodnost v zemi v posledních letech klesla a nyní je nižší než jedno dítě na ženu.

Reakce? Smíšené

Zpráva o dopise zaplavila i čínská média, reakce Číňanů byly nicméně smíšené.

"Naše práce je stabilní, takže v dnešní době je jednodušší mít dvě děti. Ti, kteří mají náročnější práci, ale musejí více obětovat, pokud chtějí druhé dítě," řekl agentuře Reuters Yan Liu. Státní úředník se 14měsíčním dítětem, který žije v Šanghaji.

"Je to směšné, nejdřív vláda striktně sledovala lidi, aby neměli druhé dítě. Teď jim to přikazuje. Máme vůbec nějaká lidská práva?" reagoval na sociální sítích jeden z čínských blogerů.

Kromě toho, že se párům z ekonomických důvodů do druhého dítěte nechce, představuje další překážku i neplodnost. Podle pekingské univerzity nemůže mít dítě až 15 % párů v zemi.

Podle týdeníku Time vláda dokonce apeluje na plodné muže, aby darovali sperma do sperma bank.

Varovná čísla

Druhá největší ekonomika světa zažívá nejpomalejší hospodářský růst za poslední čtvrtstoletí. Může za to mimo jiné i nedostatek levné pracovní síly. Kolem poloviny tohoto století navíc bude každý třetí Číňan starší 60 let.

"Nízká porodnost díky politice jednoho dítě vedla ke stárnutí populace, schodku na pracovní síle a k zaostávající urbanizaci, která zasáhne ve městě produktivitu práce a celkovou konkurenceschopnost," dodává úředník v dopise.

Politika jednoho dítěte v Číně trvala od 70. let minulého století do roku 2010, kdy vláda začala jednat o změnách, kvůli prvotním demografickým problémům.

Kontrola porodnosti již nebyla tak striktní. Poměry se uvolnily a druhé dítě v rodinách bylo běžnější. Zákaz byl definitivně odstraněn loni v říjnu. Přesto však většina mladých párů v Číně preferuje pouze jedno dítě.

 

Právě se děje

Další zprávy