Čína plánuje přestěhovat do měst 100 milionů venkovanů

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
31. 7. 2014 18:05
Vláda uvolní pravidla pro registraci bydliště. Z obyvatel venkova se tak mohou stát spotřebitelé, kteří podpoří ekonomiku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Peking - Čína chce do roku 2020 umožnit organizovanou migraci až 100 milionů obyvatel venkova do měst.

Vláda proto uvolní pravidla pro registraci bydliště, která v současnosti migrantům stěhování do velkých měst komplikují.

Změny ale budou pozvolné a Peking bude podle agentury Reuters dbát na to, aby byli chráněni obyvatelé velkoměst.

Foto: Reuters

Vláda podle svého prohlášení plánuje rozšířit poskytování důchodů a zdravotní péče pro migrující pracovníky, kteří přicházejí do měst, a zajistit jejich dětem rovný přístup ke vzdělání. Podle současných pravidel totiž nemají migranti přicházející z venkova přístup ke vzdělávání a sociálnímu zabezpečení mimo svou vesnici.

Do menších měst mohou bez omezení

Uvolnění pravidel se bude nejprve týkat menších měst - pro ta by do budoucna neměla platit žádná omezení. Pravidla ve středně velkých městech (se 3 až 5 miliony obyvatel) budou zmírněna "organizovaným způsobem". Stěhování do velkoměst s populací přes pět milionů bude "přísně" kontrolováno.

Foto: Reuters

Zvýhodněni budou zaměstnanci, kteří ve městech pracují už delší dobu, a také odborníci, po kterých je na trhu práce poptávka.

"Hlavním problémem není stěhování obyvatel venkova do místních měst, to je docela jednoduché," říká Žen Sing-chuej, který je výzkumníkem působícím v pekingském ústavu Transition Institute. "Největším problémem je migrace napříč provinciemi a městy a také omezení, která velká města uplatňují vůči stěhování napříč oblastmi," dodal.

Noví spotřebitelé

Dlouhodobě žije ve městě asi 54 procent čínské populace, ale jen 36 procent Číňanů se podle pravidel pro registraci řadí mezi městské obyvatele, uvedl s odvoláním na oficiální údaje čínské vlády americký list The New York Times.

Představitelé země by přitom chtěli, aby ve městech žilo okolo 60 procent z téměř 1,4 miliardy Číňanů. Z obyvatel venkova by se tak stali spotřebitelé, kteří by mohli být hnací silou pro ekonomiku.

Peking také slíbil pokročit s pozemkovou reformou, která by farmářům povolila pronajmout nebo prodat půdu poté, co vesnici opustí.

 

Právě se děje

Další zprávy