Čína a Rusko nebrání nuceným pracím, USA zvažují sankce

ČTK ČTK
20. 6. 2013 20:09
Washington - Spojené státy obvinily Čínu a Rusko, že se nesnaží bránit obchodu s lidmi a nucené práci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Americké ministerstvo zahraničí to ve středu uvedlo v každoroční zprávě o obchodu s lidmi a zneužívání pracovních sil ve světě.

Bílý dům nyní vůči nim a dalším 16 zemím, které dostaly nejnižší hodnocení, může do tří měsíců uplatnit sankce. Informovala o tom agentura AP.

Česko a Slovensko sice skončily ve skupině nejlépe hodnocených zemí, nicméně i jim zpráva vytkla některé nedostatky.

Dva dny dovolené za rok

Rusko a Čína se tak dostaly do společnosti zemí jako Sýrie či Severní Korea, vůči nimž již Washington postihy uplatňuje. Obě země se vzápětí proti zprávě americké diplomacie dotčeně ohradily.

Na nejnižší úroveň se dostal také Uzbekistán, který je však stejně jako Rusko a Čína pro USA důležitou zemí.

Zpráva kritizuje Čínu za přetrvávající využívání lidí k nucené práci prostřednictvím více než 300 vězeňských táborů a také za násilné deportace severokorejských obětí obchodu s lidmi, které mohou ve své zemi čelit trestu smrti.

Rusko zase podle úřadu nechrání imigranty z východoevropských a asijských zemí, kteří jsou nuceni pracovat za nelidských podmínek. Až 15 tisíc Severokorejců údajně takto pracuje v Rusku na základě dohod vlád obou zemí, přičemž mají pouze dva dny volna v roce a čelí trestům za neplnění pracovních plánů.

Organizace hájící lidská práva přísnější hodnocení ze strany úřadu přivítaly a tlačí na uplatnění sankcí, Bílý dům se ale kvůli dokumentu může ocitnout ve svízelné situaci.

Při nedávné schůzce amerického prezidenta Baracka Obamy s jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem si totiž oba státníci vytyčili cíl zlepšit do budoucna vzájemné vztahy mezi dvěma klíčovými světovými mocnostmi.

Dobré vztahy s Moskvou jsou zase pro Obamu důležité například kvůli snaze o vyřešení syrské krize. Uzbekistán pak může být důležitým tranzitním bodem při odchodu amerických vojsk z Afghánistánu.

Kritika za nucenou prostituci

Zpráva sice zařadila Českou republiku do skupiny zemí s nejvyšším hodnocením, nicméně konstatovala, že v Česku dochází k nucené prostituci žen z mnoha zemí i k nucené práci mužů a žen. Kritizovala i nedostatečné financování nových preventivních akcí v loňském roce.

Zpráva ocenila přísnost trestů za obchod s lidmi, nicméně čeští soudci tyto případy podle ní stále raději soudí jako obyčejný podvod. Přesto loni zazněly první přísnější rozsudky.

Při ochraně obětí vykázaly české úřady "omezený pokrok", prevence však podle materiálu zeslábla.

Slovensku zpráva vytýká například nízké, často podmíněné tresty pro usvědčené obchodníky s bílým masem či vleklé vyšetřování bez vznesení obvinění, jakož i neadekvátní práci úřadů se zranitelnou romskou populací. Vláda předvádí "smíšené úsilí" při ochraně obětí a nepovzbuzuje je k účasti na vyšetřování.

 

Právě se děje

Další zprávy