Chřipka dál zabíjí v Turecku i Indonésii

Red Zah, Reuters, ČTK
16. 1. 2006 14:57
Jakarta/Ankara - Nové případy úmrtí na ptačí chřipku hlásí po víkendu Turecko a Indonésie. Uvnitř: GRAFIKA.

Ve východotureckém městě Van zemřela v neděli v nemocnici patnáctiletá dívka, která tam byla hospitalizována s podezřením na ptačí chřipku. Turecké úřady dnes oznámily, že podle provedených testů skutečně zemřela na ptačí chřípku. Jde tak už o čtvrté úmrtí na tuto nemoc v Turecku.

Smrtelný virus H5N1 byl mezitím diagnostikován i u bratra zemřelé dívky. Podle informací BBC je jeho zdravotní stav zatím stabilní.

Turecké úřady se snaží šíření nákazy zastavit urychleným vybíjení drůbeže. Probíhá už ve třetině z tureckých provincií. Až dosud bylo vybito na 600 tisíc kusů drůbeže.

Foto: Tomáš Daněk

Indonésie hlásí třináctou oběť

Třináctou obětí ptačí chřipky v Indonésii se s velkou pravděpodobností stala třináctiletá dívka, která zemřela o víkendu. Ukázaly to testy provedené v místní laboratoři.

Nakaženi jsou zřejmě také dva její sourozenci, u nichž testy prokázaly nakažení virem H5N1.  Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na zdroj z indonéského ministerstva zdravotnictví.

Pokud testy potvrdí i zahraniční laboratoře uznávané Světovou zdravotnickou organizací (WHO), bude dívka oficiálně třináctou obětí viru v zemi a počet infikovaných lidí v Indonésii by stoupl na rovnou dvacítku.

"Zaznamenali jsme tři pozitivní případy ptačí chřipky v jedné rodině z města Indramayu na západě Jávy," oznámil činitel ministerstva zdravotnictví Hariadi Wibisono.

#reklama

Dívka údajně zemřela v nemocnici v Indramayu a její patnáctiletá sestra a tříletý bratr byli posláni na vyšetření do specializované nemocnice v indonéské metropoli Jakartě.

Experti se obávají zmutování viru

"V okolí čtvrti, kde žili, uhynula spousta drůbeže. Ale ještě nevíme, zda tato drůbež byla nositelem viru. Ráno jsme tam vyslali tým, aby to vyšetřil," sdělil dále Wibisono.

Vir H5N1 se zatím nepřenáší snadno z člověka na člověka, ale experti se obávají, že by po zmutování takové schopnosti mohl nabýt. Pak by prý mohl rozpoutat pandemii s miliony lidských obětí.

Ptačí chřipka si od roku 2003 vyžádala v jihovýchodní Asii, Číně a Turecku téměř 80 mrtvých a vybití stamilionů kusů drůbeže.

 

Právě se děje

Další zprávy