Choleru na Haiti zavlekli nepálští mírotvůrci OSN

ČTK ČTK
30. 6. 2011 12:10
Důkazy shromážděné epidemiology nesporně ukazují na nepálský kontingent u města Mirebalais
Voják OSN. Ilustrační foto.
Voják OSN. Ilustrační foto. | Foto: Reuters / D. Aguilar

Port-au-Prince - Smrtící choleru, která si na Haiti vyžádala tisíce lidských životů, do země s největší pravděpodobností zavlekli nepálští příslušníci mírové mise OSN.

Podle agentury AP to naznačují to důkazy shromážděné týmem lékařů a epidemiologů.

"Naše zjištění přesvědčivě ukazují, že kontaminace (řeky) Artibonite a jednoho z jejích přítoků pod vojenskou základnou rozpoutala epidemii," uvedl v dokumentu pro červencové vydání časopisu amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Výsledek výzkumu vědců je nejsilnějším argumentem tvrzení, že bakterie přivezli na Haiti příslušníci nepálského kontingentu, který má základnu u města Mirebalais.

Cholera se pak rozšířila vodními zdroji nejprve po oblasti Artibonite, a posléze i do dalších částí karibské země. Od loňského října tu epidemie zabila už 5,5 tisíce lidí. Dalších více než 363 tisíc lidí se nakazilo.

Podle dokumentu existuje "přesný vzájemný vztah" v čase a místě mezi přesunem nepálské jednotky z oblasti v jejich asijské domovině, kde byl výskyt cholery zaznamenán, a prvními případy onemocnění v oblasti řeky Meille během několika málo dnů.

Odlehlost řeky Meille v centrální části Haiti a nepřítomnost dalších faktorů takřka vylučují, že by nákaza mohla na Haiti dorazit jakoukoliv jinou cestou.

OSN vinu nechce přiznat

Zárodky cholery na Haiti patří k jihoasijskému kmeni; byly zavlečeny lidskou činností do řeky Meille v místech nepálské základny, uvádí se ve zprávě týmu. Znečištění vodního zdroje pravděpodobně zavinily nevhodné hygienické podmínky.

OSN se naopak zdržela obvinění kohokoliv ze zavinění epidemie. Epidemii přisoudila "souběhu okolností" včetně nedostatečné sanitární infrastruktury na Haiti a závislosti obyvatel na říčním systému.

Vyšetřování nařídil generální tajemník OSN poté, co na Haiti rostly protesty a kusé informace o epidemii ukazovaly na modré barety. Předtím však nejen OSN, ale i Světová zdravotnická organizace a CDC odmítaly vyšetřit původ nemoci, protože považovaly za důležitější pečovat o pacienty nežli zjišťovat zdroj.

Foto: Archív o. p. s. Člověk v tísni

V posledních měsících opět počet nemocných narostl v důsledku trvajících dešťů. Humanitární organizace Oxfam začátkem června uvedla, že denně ošetřuje více než 300 nových případů.

Nemoc se rozšířila i do sousední Dominikánské republiky, kde si vyžádala 48 mrtvých.

Zárodky cholery se šíří především potravinami a vodními zdroji znečištěnými lidskými výkaly. Po krátké inkubační době se u nakaženého objeví průjem a zvracení, jež mohou vést k dehydrataci a v případě neléčení i ke smrti. Při včasném zajištění lékařské péče je cholera celkem snadno léčitelná.

 

Právě se děje

Další zprávy