Chikungunya zabíjí v Indickém oceánu

rst, vid, Reuters, ČTK
27. 2. 2006 13:35
Paříž - Zatímco Francie čelí ptačí chřipce, její území v Indickém oceánu zasáhla vlna tropické horečky chikungunya. Pomoc slíbil už i francouzský premiér, který se do oblasti vydal.

Nemoci už na ostrově Réunion podlehlo 77 lidí a úřady zaznamenaly nakažené už i na území samotné Francie. Podle zdravotníků jde o lidi, kteří se vracejí z ostrovů v Indickém oceánu.

Nákaza se na Réunionu rychle šíří: podle informací z víkendu už je nakažen každý pátý člověk - celkem 157 tisíc lidí. Tamní úřady přitom ještě minulý týden hlásily chorobu jen u každého sedmého a kvůli rychlému šíření požadují, aby byla situace posuzována jako národní katastrofa. Obávají se, že celkově může být postiženo až 70 procent lidí.

Francouzský premiér slíbil pomoc

Na ostrov, který je francouzským zámořským územím, včera přijel francouzský premiér Dominique de Villepin. Ten čelil kritice, že ve věci doposud mnoho neudělal.

Infobox

  • Nemoc přenáší výhradně komár Aedes albopictus
  • Projevuje se vysokou horečkou, velkými bolestmi hlavy, svalů a kloubů a také vyrážkou
  • Onemocnění oslabuje imunitní systém, proto je nebezpečné pro méně odolné jedince - staré lidi, děti nebo lidi trpící srdeční chorobou
  • Chikungunya byla poprvé pozorována ve Východní Africe v roce 1952
  • Jméno nemoci pochází ze svahilštiny a označuje nahrbenou chůzi, protože při onemocnění je člověk zkroucený kvůli bolestem

Hned na začátku své dvoudenní cesty ale Villepin slíbil ostrovu 76 milionů eur jako příspěvek na boj s komáry, kteří nemoc přenášejí.

Proti nemoci zatím neexistuje očkování ani lék. Jediný prostředek boje proti ní je zatím postřik proti komárům. Na Réunion bylo už s tímto úkolem vysláno také 800 francouzských vojáků.

Armáda už tam také musí poskytovat lehátka pro přetížené nemocnice. Nemocnice v metropoli ostrova, městě Saint-Paul-de-la-Réunion, hlásí denně 160 až 180 nových případů.

Horečka zasáhla i Seychely a Mauricius

Dosud málo prozkoumaná horečka chikungunya, přenášená komárem Aedes albopictus, je sice velice bolestivá, ale není pro většinu lidí smrtelná. Onemocnění však může být osudné pro méně odolné jedince - staré lidi, děti nebo lidi trpící srdeční chorobou.

Z komorského ostrova Mayotte, který rovněž patří k Francii, je hlášeno přes 1000 případů. Podle francouzských médií jsou zasaženy i Seychely, kde bylo zatím 2000 případů, a v menší míře také další turistický ráj Mauricius. Mauricijské úřady ohlásily oproti minulému týdnu trojnásobný nárůst případů: nakažených už je 962.

Foto: Aktuálně.cz

Ekonomika Réunionu utrpí

Zatímco v Evropě je hlavním tématem ptačí chřipka, stránky novin na Réunionu plní neprozkoumaná chikungunya už od konce minulého roku. Onemocněním se zabývají i nevládní organizace a zřízena byla i speciální internetová stránka.

Onemocnění by mohlo otřást hospodářstvím ostrova. Turistický průmysl, který je jedním z hlavních zdrojů příjmu Réunionu, už byl citelně zasažen poklesem rezervací. Cestovní kanceláře však zatím podle agentury Reuters ztráty nevyčíslily.

Odborník zpovídaný zpravodajskou televizí LCI nevyloučil, že chikungunya se může objevit na Antilách nebo i v jižní Francii. Už v roce 1969 byla zaznamenána v Nigérii a v roce 1983 na Jávě.

 

Právě se děje

Další zprávy