Chávez zkouší novou roli spasitele rukojmích

Roman Gazdík
6. 11. 2007 17:35
Zástupci kolumbijských povstalců jednají ve Venezuele
Uribe guerillám doposud odmítal ustupovat. Vojáci nesou tělo mrtvého bojovníka FARC, 26.10.2007
Uribe guerillám doposud odmítal ustupovat. Vojáci nesou tělo mrtvého bojovníka FARC, 26.10.2007 | Foto: Reuters

Caracas - Venezuelský prezident Hugo Chávez oznámil, že se tento týden setká s představiteli kolumbijské guerilly FARC, kteří se už nacházejí na venezuelské půdě.

Předmětem jednání budou především politická rukojmí zadržovaná levicovými guerillami už několik let.

Těch je podle dostupných zpráv čtyřicet šest. Další stovky jsou vězněny kvůli výkupnému, těch se ovšem jednání zřejmě týkat nebudou.

Chávez s odvoláním na dopis nejvyššího velitele rebelů Manuela Marulandy oznámil, že FARC předloží důkazy o tom, že jsou političtí rukojmí dosud naživu.

Čtěte také: Vrátil se z džungle. Stal se ministrem

S Pastranou se Přesná muška nedohodl
S Pastranou se Přesná muška nedohodl | Foto: FARC-EP

Pozitivní iniciativa

Příbuzní rukojmích vkládají do iniciativy venezuelského prezidenta velké naděje.

Podle matky unesené prezidentské kandidátky Ingrid Bétancourtové je Chávezova iniciativa "velmi pozitivní, možná to nejpozitivnější, co bylo dosud učiněno."

Yolanda Pulecio sdělila kolumbijskému deníku El Expectador, že ji venezuelský prezident ujistil, že ve svých snahách neustane, dokud nebudou rukojmí volní. Její dcera se nachází v rukách guerilly více než pět let.

Pozitivně se k jednáním vyjádřil i předseda kolumbijského parlamentu Óscar Arboleda.

Vedení levicové guerilly FARC
Vedení levicové guerilly FARC | Foto: FARC-EP

"Věřím, že se blížíme ke šťastnému návratu unesených. Po oznámení příjezdu vyslanců FARC do Venezuely je zde pro jejich rodiny nová naděje," cituje ho kolumbijský deník.

Chávez se do konfliktu mezi kolumbijským státem a povstalci, který se táhne desítky let, vložil se souhlasem kolumbijského prezidenta Álvara Uribeho.

Čtěte také: Nález deníku odhalil realitu života mezi povstalci

"Přesná muška" nepřijel

Jednání se měla konat již před měsícem, Manuel Marulanda, přezdívaný "Přesná muška", však tehdy odmítl přijet do Venezuely, a Kolumbie zase nechtěla, aby se Chávez za guerillami vydal do kolumbijské džungle.

Infobox

Oč jde kolumbijské vládě:

Osvobození politických vězňů zadržovaných levicovými guerillami několik let.

Závazek, že se bojovníci guerilly, kteří budou recipročně propuštěni z kolumbijských věznic, nevrátí k ozbrojenému boji.

Co požadují FARC:

Osvobození guerillových bojovníků, kteří se nacházejí v kolumbijských vězeních.

Osvobození dvou svých vůdců, kteří byli deportováni do USA.

Demilitarizovanou zónu o rozloze města New York, kde by se rozhovory konaly.

Nyní se vše jeví o něco optimističtěji. Do Venezuely se sice nevydal sám nejvyšší vůdce povstalců, přijel však "ministr zahraničí" organizace Rodrigo Granda, který byl coby vstřícné gesto vůči guerillám propuštěn v červnu z kolumbijského vězení.

Grandovo jméno plnilo titulky novin již před třemi lety, kdy byl na žádost Kolumbijců z Venezuely unesen a dopraven na kolumbijské území. Takové jednání se levicovému Chávezovi nelíbilo a incident rozpoutal diplomatickou roztržku.

Očekává se, že Granda během jednání navštíví také Havanu, která je hlavním politickým spojencem guerillového hnutí.  

Politické body pro Cháveze

Že se do věci vložil Chávez, je podle pozorovatelů pozitivní zpráva. Nejenže má venezuelský prezident u levicových organizací vysoký kredit, ale také po halasných prohlášeních už nemůže z jednání jednoduše vycouvat.

Naděje na propuštění rukojmích je tak větší než kdy dříve. Pokud by se to přeci jen nepovedlo, mohlo by to alespoň sblížit hlavní venezuelské a kolumbijské politické představitele, kteří se k sobě ještě nedávno chovali velmi chladně.

Oba režimy mají rozdílnou jak domácí, tak zahraniční politiku. Kolumbie je považována za hlavního spojence USA v regionu a od Spojených států dostává téměř 800 milionů dolarů ročně vojenské pomoci. Naopak vztahy radikálně levicové Venezuely a USA jsou již mnoho let napjaté.

Čtěte také:
Bush: Kolumbie, měj mě ráda. Zaplatím
Chávez skládá tým proti Bushovi

Řadoví vojáci levicové guerilly FARC
Řadoví vojáci levicové guerilly FARC | Foto: FARC-EP

Kritici namítají, že podobná velká jednání ztroskotala na neústupnosti FARCu roku 2002 za bývalého prezidenta Pastrany. Situace se však od té doby změnila.

Francie ke stolu zasedne také

Jednak existuje oběma stranami respektovaný prostředník, který by neúspěchem mohl také tratit. Jednak byla levice v zemi během minulých jednání nadále masakrována pravicovými paravojenskými skupinami, které se Uribemu nyní daří víceméně demobilizovat. 

Čtěte také: Chiquita zaplatila pokutu. Za financování teroristů

V jednáních se angažuje i Elysejský palác, protože Ingrid Bétancourtová je i francouzskou občanskou. Granda by se tak podle zpráv agentury AFP měl sejít i s vyslancem francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. Chávez chce dokonce v rámci své diplomatické snahy přijet 20. listopadu do Francie.

Internetové stránky levicové guerilly dosud události ve Venezuele nijak nekomentovaly.

 

Právě se děje

Další zprávy