Chameneí podpořil jadernou dohodu, volá po zrušení sankcí

ČTK ČTK
3. 9. 2015 15:10
Nejvyšší duchovní představitel ajatolláh Alí Chameneí se vyslovil pro přijetí jaderné ohody. Zároveň ale vyzval k ukončení sankcí vůči Íránu. Pokud budou jen pozastaveny, Írán svůj jaderný program podle jeho slov také pouze pozastaví.
Ajatolláh Alí Chameneí.
Ajatolláh Alí Chameneí. | Foto: Reuters

Teherán - Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí ve čtvrtek podpořil dohodu o íránském jaderném programu a nepřímo doporučil íránskému parlamentu, aby dohodu schválil.

Žádá také, aby protiíránské sankce byly nikoli pozastaveny, ale zcela zrušeny.

Chameneí se dosud takto přímo k dohodě zatím nevyjádřil.

Šest světových velmocí v červenci uzavřelo s Íránem dohodu, která předpokládá postupné rušení sankcí, jestliže Írán splní podmínky dojednání a zpomalí svůj jaderný program. Smyslem je odvrátit nebezpečí, že Írán získá v dohledné době jadernou zbraň.

V USA a Íránu mají o textu hlasovat parlamenty. Americký Kongres ovládají republikáni, tedy odpůrci dohody, avšak zablokovat by ji mohli jedině přehlasováním prezidentova veta, na což dost hlasů nemají. V íránském parlamentu mají hlavní slovo konzervativci, kteří dohodu kritizují jako nevýhodnou pro Írán.

Chameneí má v jaderné otázce poslední slovo

"Parlament by neměl zůstat v jaderné otázce stranou. Neříkám poslancům, že mají dohodu schválit, nebo odmítnout. Musejí se rozhodnout oni," řekl podle státní televize Chameneí.

K sankcím prohlásil, že by "měly být nejen pozastaveny, ale zrušeny". "Pokud tomu tak nebude, pak i my své jaderné aktivity pouze pozastavíme," sdělil Chameneí, který má v jaderné otázce poslední slovo.

Na dojednání mají velkou zásluhu USA, podle nichž dohoda přispívá k bezpečnosti. Americko-íránské vztahy ale zůstávají přerušené. Byly vypovězeny v roce 1980, po islámské revoluci, za níž obsadili americké velvyslanectví v Teheránu radikální studenti a 444 dní tam zadržovali rukojmí.

Chameneí se nechal slyšet, že Írán jedná s USA výhradně o jaderném programu a že nikdy nepodpoří americkou politiku v Sýrii a Iráku.

Někteří odborníci předpokládali, že USA dohodu využijí k tlaku na Teherán k řešení konfliktů v Sýrii a Iráku. Írán má na vlády v Damašku a Bagdádu značný vliv.

 

Právě se děje

Další zprávy