Česko má z Turecka brát 22 uprchlíků měsíčně. K zablokování kvót mu chybí spojenci

Silvie Housková
Aktualizováno 21. 4. 2016 13:27
Nizozemci hodlají na schůzce ministrů vnitra v Bruselu předložit svůj plán na urychlení plnění dohody s Tureckem. Podle informací týdeníku Spiegel navrhují konkrétní čísla pro každý stát - do Česka by mělo zamířit 22 uprchlíků měsíčně. Praha je dlouhodobě proti kvótám, ale jak přiznává náměstek ministra vnitra Jiří Nováček, zřejmě se svojí snahou o zablokování kvót neuspěje. Čechům chybí spojenci.
Foto: Reuters

Praha/Brusel - Česko nemá dostatek spojenců pro zablokování návrhu Evropské komise na stálé kvóty pro přijímání uprchlíků.

"Zatím z analýzy, kterou jsme si dělali včera (ve středu), vyplývá, že je to rozloženo spíše ve prospěch návrhů (Komise)," řekl před schůzkou ministrů vnitra členských zemí EU náměstek ministra vnitra Jiří Nováček.

Evropská komise připravila pro státy dvě varianty nových pravidel pro evropský azylový systém. Ta první počítá se zachováním současných pravidel, ve chvílích masového přílivu uprchlíků by se ale spustil krizový relokační mechanismus, který by akutní migrační vlnu rozdělil do všech zemí Evropské unie.

Podle druhé možnosti by si evropské země všechny běžence automaticky přerozdělovaly. O azyl by tak uprchlíci žádali ne v první zemi vstupu, ale v té, do které je systém podle jasného klíče přiřadí.

"Ryze odmítavé stanovisko obou návrhů je zatím v menšině," uvedl Nováček s tím, že právě toto stanovisko on jede na schůzku za Česko obhajovat. Premiér Bohuslav Sobotka už dříve uvedl, že stálé kvóty jsou pro Česko "naprosto nepřijatelné".

Podle Nováčka ale přehled o tom, jaké jsou šance na to, návrh na stálé kvóty zablokovat, bude lepší až po dnešku, kdy mají ministři o nových pravidlech poprvé oficiálně diskutovat.

Stálé automatické kvóty nepodporuje téměř nikdo. Zato kvóty na uprchlíky v případě mimořádné migrační krize nejspíše Česko nedokáže zablokovat, bude se o to ale podle Nováčka ještě snažit. "Přesvědčovali jsme naše partnery, že se relokační mechanismy neosvědčily a nefungují," uvedl náměstek.

22 Syřanů měsíčně

Na schůzce ministrů vnitra chce také nizozemské předsednictví předložit svůj plán na urychlení plnění dohody s Tureckem. Ten obsahuje i počet osob, které by měly jednotlivé země EU přijímat z uprchlických táborů v Turecku v rámci takzvaného mechanismu "jeden za jednoho".

Za každého Syřana vráceného z řeckých ostrovů mají evropské státy přesídlit jednoho Syřana z uprchlického tábora v Turecku.

"Z neoficiálních zdrojů, které máme, to vychází zatím na 22 osob měsíčně. Česká republika bude ale striktně dbát na to, aby měla dostatek času na bezpečnostní prověrky," uvedl Nováček. Současný návrh na 14 dní pro prověření osob je podle něj nedostatečný a Česko potřebuje minimálně měsíc.

Ministr vnitra Milan Chovanec potvrdil, že o přijímání 22 urpchlíků hovoří, ale Česko je jednoznačně proti. "Je tam velmi krátká lhůta na prověření těchto uprchlíků. Pro ČR je nejdůležitějí bezpečnost," řekl Aktuálně.cz.

Podle informací týdeníku Spiegel Nizozemci navrhují konkrétní čísla pro každý stát, který se na přesídlování dobrovolně účastní. Měsíčně má přesídlit Norsko 218 lidí, Francie 148, Itálie 118 a Německo 100.

Česko má v rámci dohody s Tureckem přijmout dohromady zhruba 1800 uprchlíků. Jestli bude naplňování dohody opravdu postupovat tempem, které dnes předloží nizozemské předsednictví, ale není jisté. Měsíční kvóty se ani nemusí naplnit. K řeckým břehům za uplynulý měsíc připlulo pouze necelých osm tisíc migrantů. Zatímco v únoru připlouvaly k řeckým ostrovům v průměru téměř dva tisíce migrantů denně, v dubnu je to kolem stovky.

 

Právě se děje

Další zprávy