Červená mešita vyčištěna. Al Kájda hrozí odvetou

Tomáš Rákos
11. 7. 2007 22:10
Pákistán dokončil zásah proti rebelujícím islamistům
Radikály z Červené mešity lze přirovnat k afghánskému Talibanu.
Radikály z Červené mešity lze přirovnat k afghánskému Talibanu. | Foto: Reuters

Islámábád - Po více než týdnu obléhání a 36 hodinách těžkých bojů pákistánská armáda plně kontroluje Červenou mešitu.

"Operace skončila. Každý, kdo byl uvnitř, je venku," řekl pákistánský premiér Šaukat Azíz o akci v centru Islámábádu. "Měli jsme o areálu přesné informace, ale bezpečnostní složky překvapil zuřivý odpor," dodal.

Vojáci údajně dosud procházejí labyrint mešity a přilehlých budov, aby z nich odklidili miny a nevybuchlou munici. Odnášejí také těla mrtvých.

Abdul Rašíd Ghází
Abdul Rašíd Ghází | Foto: Reuters

Na internetu se vzápětí objevila videonahrávka, na které druhý muž v žebříčku teroristické organizace Al Kájda Ajmán Zavahrí vyzývá k odvetě za postup vojáků v mešitě. "Tato kriminální akce může být smyta pouze krví," říká Zavahrí ve vzkazu adresovaném pakistánskému prezidentovi Mušarafovi.

Při akci zemřelo podle armádních informací na 80 lidí. Vzhledem k tomu, že novináři nemají do nemocnic přístup, není možné počet obětí ověřit. Mezi mrtvými je i vůdce islamistů Abdul Rašíd Ghází. Pákistánský premiér uvedl, že při zátahu nepřišly o život ženy ani děti.

"Velká skupina žen se stále držela pohromadě a společně se také dostaly ven," řekl. Měl na mysli skupinu 27 žen a tří dětí, které se z mešity dostaly až v úterý.

Mezi radikály byli cizinci

Armáda tvrdí, že zajala také cizince, kteří bojovali na straně islamistů. Policisté teď vyslýchají několik Afghánců, Tádžiků, Čečenců a Uzbeků.

Ve dvou náboženských školách patřících k mešitě (chlapecké a dívčí) studovali většinou mladí lidé z chudých oblastí pákistánsko-afghánské hranice. Učení Abdula Rašída Gházího lze přirovnat k ideologii afghánského Talibanu.

Ghází byl hlasitým odpůrcem vlády a prezidenta Parvíze Mušarafa. Požadoval zavedení šarií (islámského práva). Jeho přívrženci na sebe upozornili několika únosy policistů a cizinců, jejichž chování považovali za nemorální a v rozporu s Islámem. Pákistánská vláda dlouho čelila kritice, že proti nim odmítá zasáhnout.

Útok na Červenou mešitu přišel ovšem pro prezidenta Parvíze Mušarafa v nepříjemnou dobu - blíží se totiž prezidentské volby.

 

Právě se děje

Další zprávy