Berlín - Minimálně do roku 2009 nebudou moci Češi v Německu pracovat. Sousední Sasko se totiž obává, že by jinak stouply preference neonacistům z Národní strany Německa (NPD).
"Kdyby se jen tak otevřely hranice, NPD by to přineslo další hlasy," řekl Milbradt v rozhovoru pro pondělní vydání listu Saarbrücker Zeitung, z něhož s předstihem citovala agentura DPA. "Nemáme teď důvod jednat hekticky."
V Sasku se totiž nezaměstnanost v mnoha městech pohybuje kolem dvaceti procent a NPD má zastoupení dokonce v zemském sněmu. Mezi její nejsilnější zbraně přitom patří šíření obav o práci a strašení levnými dělníky z východu, kteří údajně vezmou Němcům práci.
Podle Milbradta je ale možné, že po roce 2009 dojde ke změně a Německo nevyčerpá možnost výjimek na zaměstnávání občanů nových členských zemí EU, kterou má až do roku 2011.
I pak bude mít ale Sasko zájem především o kvalifikované experty. "Liberalizace pracovního trhu pro východní Evropu je možná teprve od roku 2009. Tam, kde nám potom budou chybět pracovní síly, je možné připustit Východoevropany," řekl saský premiér v sobotním vydání listu Financial Times Deutschland.
V žádném případě podle Milbradta není možné, aby se utvořila konkurence v nižších příjmových skupinách. Německo si tak bude vybírat, koho na svůj trh vpustí: podobně jako například Francie.
Německo již připustilo, že restrikce přehodnotí.
Zatímco ekonomové by liberalizaci uvítali okamžitě, velká koalice není jednotná v tom, kdy a jak pracovní trh uvolnit.