Bush aneb od faux pas k faux pas

Red Zah, ČTK
22. 8. 2006 13:50
Washington - Porušení pravidel slušného chování, diplomatického protokolu? U amerického prezidenta Bushe jsou taková faux pas na denní pořádku.

Zřejmě nejmocnější muž světa již mimo jiné nazval kanadského premiéra křestním jménem, masíroval záda německé kancléřce Angele Merkelové a zahrál si na průvodce japonského premiéra Džuničiró Koizumiho po domě Elvise Presleyho v americkém Memphisu.

Sýrie musí "přestat dělat tohle svinstvo"

Bushovo nejslavnější faux pas se odehrálo na summitu G8. Americký prezident předpokládal, že v jednací místnosti jsou vypnuté mikrofony a pustil se do řeči s britským premiérem Tony Blairem.

Americký prezident předpokládal, že v jednací místnosti jsou vypnuté mikrofony a pustil se do řeči s britským premiérem Tony Blairem.
Americký prezident předpokládal, že v jednací místnosti jsou vypnuté mikrofony a pustil se do řeči s britským premiérem Tony Blairem. | Foto: Reuters

Na mušku si vzal Sýrii a podporu, kterou poskytuje radikálnímu hnutí Hizballáh, přičemž nešetřil jadrnými výrazy. Sýrie by podle něj měla mimo jiné "přestat dělat tohle svinstvo".

Jenomže mikrofony byly zapnuté a příští den se historkou bavily snad všechny světové deníky.

Ve všem je cítit Texas....

Zatímco masáž zad kolegyně může ve Spojených státech vzbudit pohoršení, experti na společenské chování a diplomatický protokol v tom nevidí až tak velký problém.

"Je v tom cítit Texas. A tam si opravdu na formální chování nepotrpí," říká Letitia Baldrigeová, bývalá asistentka prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho.

Bushovi by směle mohli konkurovat i Jimmy Carter a Lyndon Johnson.
Bushovi by směle mohli konkurovat i Jimmy Carter a Lyndon Johnson. | Foto: Reuters

"Myslím, že spíše lidé z východu USA byli takoví aristokratičtí a daleko více formální. Nikdy by nevyšli ven bez saka," dodává Baldrigeová a upozorňuje, že Bush zdaleka není prvním "neformálním" prezidentem.

...a pohrdání autoritami

Směle by mu mohli konkurovat i Jimmy Carter a Lyndon Johnson. Určité neformální chování patří k americké politice odjakživa. Alespoň to ve své knize tvrdí profesor P.M. Forni, který působí na Univerzitě Johnse Hopkinse.

Američané tak údajně reagují na strnulé a příliš aristokratické chování Evropanů. Bush je členem generace, která se narodila při poválečném "baby boomu", což vysvětluje jeho chování. Jeho vrstevníci pohrdají autoritami, tvrdí Forni.

 

Právě se děje

Další zprávy