reklama

Bude válka? KLDR vypovídá dohody o neútočení

8. 3. 2013 22:00, aktualizováno

O možné nevyhnutelnosti války mluví v reakci na přísné sankce Rady bezpečnosti OSN

Kim Čong-un se svými veliteli. Kim Čong-un se svými veliteli. | Foto: ČTK

Pchjongjang/Soul - Severní Korea vypovídá všechny dohody o neútočení s Jižní Koreou, hovoří o reálné možnosti rozpoutání druhé korejské války.

Komunistický režim také přerušuje přímé telefonické spojení mezi Pchjongjangem a Soulem. Zároveň uzavírá hraniční přechod se svým jižním sousedem.

Jde o reakci KLDR na nové sankce, které ve čtvrtek přijala Rada bezpečnosti OSN.

Iniciátorem nového vojenského konfliktu mají být Spojené státy, které zemi záměrně provokují vojenskými cvičeními v oblasti, uvádí se v oficiálním prohlášení ministerstva zahraničí.

Bílý dům sdělil, že výhrůžky KLDR jsou kontraproduktivní a nepomáhají zlepšit situaci.

Evropská unie zváží přijetí dalších sankcí vůči Severní Koreji, které by doplňovaly sankce, jež na KLDR uvalila ve čtvrtek Rada bezpečnosti OSN. Uvedl to v pátek německý ministr zahraničí Guido Westerwelle. Ten zároveň vyzval Čínu, aby použila svůj vliv na režim v Pchjongjangu a přiměla ho zastavit hrozby a provokace.

KLDR "odvolává všechny dohody o neútočení uzavřené mezi Severem a Jihem", uvedl v prohlášení státní Výbor pro mírové sjednocení Koreje (CPRK). Jedná se především o smlouvu o neútočení z roku 1991, která schválila mírové řešení sporů a předcházení náhodným vojenským střetům.

Smlouva bude anulována k pondělí 11. března, tedy stejnému dni, kdy chce Pchjongjang podle předchozího varování zrušit dohodu o příměří z roku 1953, jíž skončila korejská válka.

Severní Korea zvyšuje napětí v regionu:

 • Severní Korea je země, v níž už desítky let vládne tuhý totalitní režim.
 • Nemírový odkaz minulých vůdců Kim Ir-sena 
 a Kim Čong-ila rezonuje i v současnosti. KLDR stále zneklidňuje své sousedy. Děje se tak i pod vedením nejmladšího z Kimů - Čong-una .
 • Nejvíce "na ráně" je Jižní Korea. Obě země jsou fakticky vzato stále ve válce, neboť mírovou smlouvu, která by udělala tečku za jejich minulým válečným konfliktem stále nahrazuje jen dohoda o příměří. Silně střežená hranice nabízí na určitých místech pozorovatelny, ze kterých je možné dalekohledy sledovat dění v příhraniční oblasti Severní Koreje.
 • Ze zmiňovaných dalekohledů se vám může naskytnout například tato podívaná.
Galerie (54)

Fotogalerie: Severní Korea zvyšuje napětí v regionu

Autor: Zahraničí, Reuters, Daniel Poláček

Konec červené linky

Uzavřen má být hlavní hraniční přechod Pchanmundžom v demilitarizované zóně mezi oběma Korejemi.

Výbor také uvedl, že Pchjongjang "právě informuje" Soul o tom, že "okamžitě" přerušuje červenou linku. Ta byla ustavena v roce 1971 a KLDR ji už podle agentury AFP přerušila při pěti příležitostech v minulosti - naposledy v roce 2010.

//cdn.i0.cz/public-data/7f/5e/605a0fec359094b73a81e4cc2698_r16:9_w200_h113_gi:photo:470880.jpg 

Foto: Reuters

Čtvrteční rezoluci OSN Pchjongjang odsoudil jako důkaz, že Washington a jeho "loutky v Soulu" jsou "zbrkle odhodlaní" ke konfrontaci.

"Vztahy mezi Severem a Jihem zašly tak daleko za nebezpečnou hranici, že už nejdou napravit. Na Korejském poloostrově nabírá vrchu krajně nebezpečná situace, kdy jaderná válka může vypuknout právě teď," sdělil výbor v prohlášení.

Ministerstvo zahraničí už ve čtvrtek varovalo, že severokorejská armáda je připravena okamžitě reagovat na jakékoli narušení míru.

"Spravedlnosti může být dosaženo pouze tehdy, pokud odpovědí na sílu bude síla a odpovědí na jádro bude jádro. Pokud USA nakonec rozpoutají válku, plameny spravedlnosti vyšlehnou silou chrlící sopky, v nichž agresoři zahynou a proklínaná demarkační linie nadobro zmizí," citovala severokorejská agentura KCNA tiskového mluvčí ministerstva.

Severní Korea odpálila raketu Unha-3:

 • Jihokorejci si úspěšný start rakety dlouhého doletu prohlédli prostřednictvím severokorejské televize.
 • Radost neměli, jelikož raketa je potenciální zbraní. Soul, Západ i Spojené národy berou její odpálení za provokaci.
 • A podobné provokace vždy na jihu vyvolají podrážděnou reakci.
 • Není divu. KLDR a Jižní Korea jsou oficiálně stále ve válce, a to více než půl století po vyhlášení klidu zbraní.
Galerie (13)

Severní Korea odpálila raketu Unha-3, varování navzdory

Autor: Reuters, Petr Jemelka

Jednomyslně pro sankce

Sankce, které jsou trestem za únorovou jadernou zkoušku, mají za cíl zastavit Severní Koreji přísun materiálu a veškerých peněz, které by mohly sloužit k vývoji jaderného arzenálu a raket dlouhého doletu. Patnáctka členů Rady bezpečnosti je přijala jednomyslně.

Komunistický stát v očekávání hlasování Rady bezpečnosti pohrozil možností preventivního jaderného útoku proti Spojeným státům.

Washington, který se nyní účastní každoročního americko-jihokorejského vojenského cvičení v oblasti, tato slova označil za nevhodnou provokaci.

Mluvčí Bílého domu Josh Earnest podle agentury AFP řekl, že "hrozby Severní Koreje nepomáhají" zlepšit situaci. Pchjongjang by měl "uchopit příležitost, kterou představuje nová vláda v Soulu", a ustat s pohrůžkami.

Země také v úterý oznámila vypovězení dohody o příměří z roku 1953. Zprávu veřejnosti přinesl generál Kim Jong-čol, jehož pověření je vnímáno jako symbol vzrůstající agrese.

Známý pohlavár, jehož projevy nezřídka začínají citováním úryvků z jihokorejských telenovel, velel v roce 2010 operaci, která potopila jihokorejskou korvetu Čchonan a zanechala za sebou 46 mrtvých. Účast severokorejského torpéda ale KLDR dodnes popírá.

Země ve středu rovněž vyhlásila zákaz vstupu lodí a letadel do oblastí u svého východního a západního pobřeží.

Podle expertů nejspíš chystá velké vojenské manévry, vyloučit však nelze ani raketový test. BBC také napsala, že severokorejský vůdce Kim Čong-un prý navštívil některé jednotky v přední linii a vyzýval vojáky, aby byli kdykoliv připraveni "rozdrtit nepřítele".

Obama na "návštěvě" KLDR. S dalekohledem u hranic:

 • Americký prezident Barack Obama přiletěl do demilitarizované zóny mezi Jižní a Severní Koreou.
 • Americký prezident Barack Obama navšítivl demilitarizovanou zónu mezi Jiží a Severní Koreou.
 • "Vy jste, pánové, na hranici svobody," prohlásil Obama před americkými vojáky. "Kontrast mezi Jižní Koreou a Severní Koreou nemůže být jasnější, nemůže být ostřejší. A já nemohu být víc hrdý na to, co děláte," dodal.
 • Korejští a američtí vojáci ukazují Obamovi korejské hranice.
Galerie (8)

Obama na"návštěvě" KLDR. S dalekohledem u hranic

Autor: Reuters

autoři: ČTK, Jana Černá

reklama

Diskuse

0komentářů

Zatím žádný příspěvek :(

reklama
reklama
 
reklama