Britští špioni mají páku na ovlivnění elektronických voleb

Petr Jemelka Petr Jemelka
16. 7. 2014 19:30
Vyplývá to z dalších dokumentů, zveřejněných bývalým americkým agentem a whistleblowerem Edwardem Snowdenem.
Sídlo britské tajné služby GCHQ.
Sídlo britské tajné služby GCHQ. | Foto: ČTK

Londýn - To, že tajné služby nevyužívají internet jen ke špiclování, ale také k ovlivňování veřejného mínění, asi překvapí málokoho.

Sofistikovanost nástrojů, jež k elektronické manipulaci používá britská tajná služba GCHQ, ale může leckomu vyrazit dech.  

Z dalších dokumentů, zveřejněných bývalým technikem americké NSA a whistleblowerem Edwardem Snowden, mimo jiné vyplývá to, že agenti GCHQ jsou díky nástroji nazvanému "podchod" schopni ovlivnit výsledky elektronických voleb.

Krom očekávatelných věcí, jako je proniknutí do počítače nebo jeho zničení, nabízí sada elektronických nástrojů takové věci, jako je odesílání mailů z cizí e-mailové adresy, změnu návštěvnosti (například zpravodajského) webu nebo multiplikace "liků" a komentářů - třeba pod videem.

Vláda Spojeného království může prostřednictvím GCHQ rovněž rozesílat hromadné elektronické zprávy všeho druhu.

Zda všechny zmíněné nástroje skutečně využívá, ale není jasné. Komentovat to odmítá.  

Žijeme v e-válce a k ní patří i propaganda

To, že se uživatelé s propagandou a manipulací ze strany vládních agentur na internetu setkávají dnes a denně, je ale podle bývalého experta NSA Davida Kennedyho neoddiskutovatelné.

Kennedy, který působil u kybernetické jednotky v Iráku, televizi CNN vysvětlil, že zpravodajské služby pokládají současnou situaci za permanentní kybernetickou válku a elektronickou propagandu využívají stejným způsobem, jako byla dříve využívána v konvenčních válkách.

Představte si, že by se irácká vláda v elektronickém referendu zeptala občanů, zda má jít do války s Izraelem.

Zaplavují tedy uživatele z cílového národa jednostrannými a zavádějícími informacemi. Používají přitom pamflety, hudbu, video, filmy apod.

"Není to nic nového. Pokud chcete někoho získat na svou stranu, tohle je k tomu klíčový nástroj," míní Kennedy.

"Představte si, že by se irácká vláda v elektronickém referendu zeptala občanů, zda jít do války s Izraelem nebo jeho spojenci. Západní agenti by hlasování mohli ovlivnit tak, že by si vláda myslela, že je většina obyvatel proti," dodal.  

Dokumenty, které výše zmíněné praktiky britské tajné služby prokazují, Edward Snowden předal online magazínu The Intercept, který provozuje Glenn Greenwald. Pravě jeho články publikované v britském deníku The Guardian skandál s odposlechy NSA a dalšími špionážními agenturami vyvolaly.  

 

Právě se děje

Další zprávy