Britská charita skrývala obří skandál. Její pracovníci si na Haiti z peněz dárců platili prostitutky

Hana Vařáková Hana Vařáková
13. 2. 2018 10:18
Oxfam, jedna z nejvýznamnějších charitativních organizací na světě, čelí obřímu skandálu, že si jeho pracovníci z peněz dárců platili ženy na Haiti.
Logo organizace Oxfam.
Logo organizace Oxfam. | Foto: Reuters

Londýn - Humanitární organizaci Oxfam hrozí, že přijde o desítky milionů liber od britské vlády a dalších institucí. Důvodem je skandál, který se nyní dostal na veřejnost.

Ministryně Penny Mordauntová.
Ministryně Penny Mordauntová. | Foto: ČTK

Jedna z nejvýznamnějších světových charitativních organizací čelí obvinění, že její pracovníci využívali k sexu lidi zasažené zemětřesením na Haiti v roce 2010. Oznámila to britská vláda, jež zkoumala dokumenty z Haiti, které jí Oxfam předložil.

Vedle humanitární pomoci si někteří pracovníci v čele s šéfem haitské pobočky Oxfamu Rolandem Van Hauwermeirenem platili z peněz dárců místní ženy jako prostitutky. Některé z nich údajně byly v té době nezletilé.

"Byli tak naprosto zrazeni lidé, kteří tam s Oxfamem normálně pomáhali, a zároveň ti, již je tam poslali," řekla v neděli britská ministryně pro mezinárodní rozvoj Penny Mordauntová stanici BBC.

A připomněla, že jen loni dostal Oxfam 32 milionů liber z vládních fondů. O ty by teď mohl přijít. V pondělí se proto ministryně Mordauntová sešla s vedením Oxfamu v čele s jeho šéfem Markem Goldringem. Žádala vysvětlení, proč ke skandálnímu chování pracovníků organizace došlo a proč se to Oxfam snažil zamést pod koberec.

To organizace odmítá, nicméně hned po pondělní schůzce s ministryní rezignovala na svou funkci zástupkyně výkonného ředitele Penny Lawrenceová s tím, že přebírá plnou zodpovědnost.

"Byly vyjádřené obavy ohledně chování našich pracovníků v Čadu a na Haiti, a že se nám na ně nepodařilo adekvátně reagovat," uvedla Lawrenceová ve svém prohlášení, z něhož citoval server BBC.

"Teď je jasné, že obvinění - včetně využívání prostitutek šéfem pobočky a členy jeho týmu v Čadu - byla vznesená před tím, než se přesunuli na Haiti," doplnila.

Ke skandálu se v pondělí večer vyjádřila také Evropská komise. Ta loni v rámci svých rozvojových fondů poslala Oxfamu 29 milionů liber. "Jsme připraveni přezkoumat a v případě potřeby zastavit financování každého partnera, který neplní požadované vysoké etické normy," uvedla mluvčí komise. Dodala, že očekává, že Oxfam "co nejlépe objasní obvinění s maximální transparentností".

Sama charitativní organizace v minulosti provedla interní vyšetřování, které vedlo k tomu, že čtyři lidé byli z Oxfamu propuštěni a další tři odešli sami, včetně Van Hauwermeirena. Toto vyšetřování však podle britské vlády nebylo dostatečné.

Oxfam se nyní připravuje na to, že se od něj kvůli v médiích propíraným skandálům odvrátí část donátorů. Například list The Observer informoval o tom, co se v roce 2006 dělo i v africkém Čadu. Také tam pracovníci Oxfamu platili ženám za sex.

Šéfem čadské pobočky Oxfamu byl v té době tentýž člověk, který o pár let později působil na Haiti - Roland Van Hauwermeiren. Ten nakonec z Oxfamu odešel v roce 2011 poté, co přiznal, že haitské prostitutky chodily i do jeho vily.

Jsme šokovaní a zděšení

V pondělí se k celé kauze vyjádřilo také Haiti ústy svého ambasadora ve Velké Británii Bocchita Edmonda. Ten uvedl, že jeho země je "šokovaná a zděšená" tím, že Oxfam tehdy dovolil svým pracovníkům opustit zemi.

"Je špatné, že vedení organizace vědělo, že k těmto zločinům došlo, a přesto umožnilo těmto lidem, aby ze země odešli, aniž by je nahlásilo haitským úřadům," řekl Edmond listu The Guardian.

Podle něj mohlo jít také o pedofilii, protože některé dívky ještě nebyly plnoleté. Haiti vyzvalo organizaci a britskou vládu k identifikaci zúčastněných osob, aby mohly být stíhány "v mezinárodním systému".

Šéf Oxfamu Mark Goldring už v neděli prohlásil, že jeho organizace nehlásila své pracovníky haitské policii, protože se obávala, že tím ohrozí zapojené ženy. "Jak vědí, že by ženy byly ohrožené?" namítl Edmond. Oxfam by podle něj měl uznat, že selhal a že se projevily nedostatky v samotném vedení organizace.

Edmond dodal, že jeho země nyní zvažuje právní kroky. Bude tedy hodně záležet na tom, jak se Oxfam k problému postaví a jestli ho nějak napraví. O dalším postupu pak rozhodnou úřady v haitské metropoli Port-au-Prince.

Organizaci Oxfam založila v roce 1942 skupina kvakerů, sociálních aktivistů a akademiků z Oxfordu. Pod hlavičkou Oxfam International sdružuje 13 národních organizací, které se zaměřují na odstranění chudoby a nespravedlnosti ve světě.

Loni organizace hospodařila s rozpočtem téměř 410 milionů liber. Největší část prostředků jí poskytuje britská vláda a ostatní veřejné instituce a také evropské fondy. Asi čtvrtina peněz pochází od donátorů.

 

Právě se děje

Další zprávy