Britové budou webové piráty odstřihávat od internetu

Roman Gazdík
4. 11. 2009 11:02
Spojené království se tak vydá ve stopách Francie

Londýn - Británie se inspirovala francouzským zákonem, který umožní odstřihnout od internetu ty uživatele, kteří nelegálně stahují soubory do svých počítačů. Návrh vlády Spojeného království podpořili zástupci britského nahrávacího průmyslu, postavily se proti němu však asociace hudebníků.

Francouzský zákon přezdívaný Hadopi, podle nového tělesa, které bude internetové piráty stíhat, počítá nejprve s varovným emailem. Pak s varovným dopisem a nakonec se soudním odstřihnutím od internetu.

I Britové chtějí postupovat ve třech krocích, ale pomaleji. V prvním stádiu přijdou porušovatelům zákona dopisy od úřadů, následně i od jejich poskytovatele internetu, který jim rovněž může omezit rychlost připojení. Ve třetím stadiu bude následovat blokace přístupu na internet.

Ministr obchodu Peter Mandelson hodlá návrh zákona dle serveru EUobserver poslat do parlamentu v prosinci. Mohl by začít platit v dubnu příštího roku.

Zakročit proti pirátům na internetu si přeje britské Sdružení nahrávacího průmyslu (BPI), které odhaduje, že nelegálně stahuje sedm milionů obyvatel Spojeného království a že za rok 2009 hudební průmysl přišel o 200 milionů liber (téměř šest miliard korun).

Hudebníci proti

Podle samotných hudebníků je to však přemrštěná částka a vládní návrh zákona je kontraproduktivní.

„Tento mlhavý odhad  ročního výdělku umožněného takovou legislativou - 200 milionů liber - jasně ukazuje, že takovéto odhady jsou založeny na předpokladu, že stahování od uživatele k uživateli se rovná ztrátě zisku. Tento „zástupný" argument není ve skutečnosti ničím jiným než lobbyistickým řečněním," stojí v zářijovém prohlášení třech asociací britských hudebníků.

Upozorňují například na to, že peer-to-peer stahování je pro mnoho skupin důležitým způsobem propagace a že ti, kdo nelegálně stahují, jsou také významnými kupci hudby i filmů.

Podle studie zveřejněné na konci minulého týdne levicovým think tankem Demos utratí průměrný Brit ročně za hudbu 33 liber (téměř 1000 korun), zatímco Brit nelegálně stahující hudbu 77 liber (přes 2200 korun).

Je to způsobeno tím, že hudební piráti jsou často také největšími hudebními fanoušky a utrácejí za koncerty, trička skupin a sběratelská vydání CD a DVD.

 

Právě se děje

Další zprávy