reklama
 
 

Británie zahájí jednání o Brexitu začátkem roku 2017, potvrdil Johnson

AKTUALIZOVÁNO 22. 9. 2016
Jednání o výstupu z Evropské unie zahájí Velká Británie začátkem roku 2017, uvedl britský ministr zahraničí Boris Johnson. Podle něj možná nebude muset trvat dva roky, jak článek 50 lisabonské smlouvy předpokládá. Premiérka Theresa Mayová na jednání s předsedou Evropské komise Donaldem Tuskem řekla, že je podle ní nemožné spustit proces odchodu už letos. Naopak Evropská unie je na odchod Velké Británie připravena dokonale. "Mohli bychom začít už zítra," řekl minulý týden v Bratislavě Tusk.
Hlavní zprávy

Londýn - Británie zahájí formální vyjednávání o svém odchodu z Evropské unie začátkem příštího roku a k uzavření dohody s Unií nebude předpokládané dva roky možná ani potřebovat. Řekl to britský ministr zahraničí Boris Johnson. Londýn je pod tlakem evropských partnerů, aby aktivoval příslušný článek 50 lisabonské smlouvy a následně do dvou let vyjednal s Unií dohodu o další spolupráci.

"Mluvíme teď s našimi evropskými přáteli a partnery a očekáváme, že na začátku příštího roku pošleme dopis ohledně článku 50. V dopisu také uvedeme naše návrhy k průběhu procesu," řekl Johnson britské stanici Sky News. Tento proces podle něj možná nebude muset trvat dva roky, jak článek 50 předpokládá.

Johnson jakožto bývalý starosta Londýna, který se velkou měrou zasloužil o to, že si Britové v červnu odhlasovali vystoupení z EU, se k dalšímu postupu vyjádřil poté, co k této otázce vystoupil předseda Evropské rady Donald Tusk. Ten minulý týden v Bratislavě novinářům s odkazem na nedávné jednání s britskou premiérkou Theresou Mayovou řekl, že Británie by mohla jednání o odchodu z EU zahájit v lednu či únoru 2017.

Britská premiérka při jednání s Tuskem prohlásila, že pro britskou stranu je "téměř nemožné" spustit dvouletá vyjednávání podle článku 50 už letos, jak někteří unijní představitelé požadovali. "Ale je celkem pravděpodobné, že budou připraveni v lednu či únoru příštího roku. Pro mě je to informace, kterou musíme respektovat," dodal Tusk. Britové podle něj objektivně potřebují na přípravu jednání ještě čas.

Naopak Evropská unie - členské země i unijní instituce - je prý už teď velmi dobře připravena. "Mohli bychom začít už zítra," řekl minulý týden v Bratislavě Tusk.

Předseda Evropského parlamentu dnes navštívil Londýn a opět vyzval Británii, aby zahájila rozhovory co nejdříve. Před schůzkou s Mayovou také zdůraznil, že všechny "čtyři svobody evropského jednotného trhu - ohledně majetku, kapitálu, služeb a lidí - mají stejný význam".

Johnson ale dnes odmítl názor, že Spojené království bude muset dále respektovat svobodný pohyb pracovníků z unijních států, pokud si bude chtít zachovat přístup k evropskému jednotnému trhu. "Chtějí nám namluvit, že jde o nějakou automatickou protihodnotu mezi jednotným trhem a svobodou pohybu. To jsou žvásty. Ty dvě věci spolu nesouvisí. Musíme dosáhnout dohody (s EU) o volném obchodu a přitom získat zpět kontrolu nad naší přistěhovaleckou politikou," řekl Johnson.

Mayová prohlásila, že britská vláda si přeje, aby EU zůstala silná a měla úzký vztah s Británií. "Myslím, že to bude v zájmu obou stran," je přesvědčena britská premiérka.

autor: ČTK

reklama
     
reklama
reklama
komerční sdělení
reklama

Sponzorované odkazy

 
reklama