Brazílii se zajídá být jen dodavatelem surovin do Číny

Václav Viták
12. 4. 2011 9:40
Prezidentka Rousseffová bude přesvědčovat Peking, aby změnil obchodní politiku
Pro prezidentku Dilmu Rousseffovou je cesta do Číny prvním velkým testem.
Pro prezidentku Dilmu Rousseffovou je cesta do Číny prvním velkým testem. | Foto: Reuters

Peking - Nejvýznamnějším obchodním partnerem Brazílie už nejsou Spojené státy, ale Čína. Jihoamerický hospodářský obr však zjišťuje, že strmý nárůst vzájemného obchodu s asijskou velmocí mu začíná přinášet nemalé problémy.

V roce 2000 měla brazilsko-čínská obchodní výměna hodnotu tří miliard dolarů, loni už se jednalo o 56 miliard USD, což znamená více než osmnáctinásobný nárůst.

Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová jistě tento fakt během své státní návštěvy v Pekingu opakovaně zdůrazní jako pozitivní. Rousseffová přiletí do Číny v pondělí, v úterý a ve středu bude jednat o bilaterálních otázkách.

Ve čtvrtek se zúčastní rozhovorů skupiny BRIC (členy jsou Brazílie, Rusko, Indie a Čína), které se konají v městě San-ja na čínském ostrově Chaj-nan.

Prudce se rozvíjející obchodní výměna přispívající k diverzifikaci obchodních vztahů a tudíž menší závislosti na USA by mohla vést k názoru, že návštěva bude bezproblémová. Opak je však pravdou.

V Brazílii jsou totiž čínské obchodní praktiky předmětem stále ostřejší kritiky. Rousseffová proto stojí před nelehkým úkolem: potřebuje chránit brazilskou ekonomiku a přitom si neznepřátelit nejdůležitějšího obchodního partnera.

Surovinový supermarket

Brazílie pociťuje stejně jako ostatní rozvojové země prudce rostoucí frustraci, pokud jde o povahu jejích obchodních vztahů s asijskou velmocí.

Tyto státy zásobují nenasytný čínský průmysl obrovským množstvím surovin a Čína pak jejich trhy zaplavuje levnými produkty a přitom omezuje přístup jejich výrobků na ten svůj.

Brazilský hospodářský boom a prudce rostoucí export jsou do značné míry hnány čínskou spotřebou. Čína importuje desítky milionů tun železné rudy, sójových bobů a dalších komodit.

Brazilci si však stále více uvědomují, že vzájemný hospodářský vztah musí být rovnoprávnější. Čtyřiaosmdesát procent brazilského exportu do Číny tvoří suroviny, opačným směrem putují ale z 98 procent průmyslové výrobky.

Brazilcům se stále méně líbí, že Číňané využívají jejich zemi jen jako obrovský supermarket s komoditami a nechtějí kupovat brazilské výrobky s vyšší přidanou hodnotou.

Luiz Inácio Lula da Silva, předchůdce Rousseffové v úřadu brazilského prezidenta, tyto problémy ignoroval, protože chtěl vybudovat s Čínou a dalšími velkými rozvojovými zeměmi společnou frontu proti Spojeným státům a Evropské unii.

Nevole roste

Rousseffová je ale v trochu složitější situaci. Téměř polovina brazilských výrobců už musela přepustit značnou část domácího trhu čínským konkurentům.

Firmy i ekonomové si v daném případě stejně jako Spojené státy stěžují na záměrně podhodnocený čínský yüan a na neochotu čínské strany cokoli na tomto stavu měnit.

Čína dováží desítky milionů tun surovin, mezi nimi i hory železné rudy (ilustrační foto).
Čína dováží desítky milionů tun surovin, mezi nimi i hory železné rudy (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Brazílie se začíná přívalu levného čínského zboží bránit. Stupňuje dovozní bariéry a připravuje zavedení přísnější kontroly kvality čínských výrobků.

Brazilská vláda se také pokusila omezit čínské investice do svého těžebního průmyslu a produkce potravin, protože Peking podle ní investuje „oportunisticky".

V této oblasti však naráží na odpor vlastních těžařů a zemědělců, kteří čínské investice vítají, protože úvěry jsou v Brazílii drahé a těžko dostupné.

Rousseffová bude proto naléhat na čínské představitele, aby zmírnili bariéry pro brazilský export a investovali i do jiných oblastí, než jsou komodity a produkce potravin.

Nemůže přitom počítat s tím, že by jí v jejím snažení nějak pomohla schůzka zemí BRIC, k níž je poprvé také přizvána Jihoafrická republika.

Čína již jasně řekla, že nepřipustí v San-ja žádnou diskusi o podhodnoceném yüanu.

Dala také najevo, že si přeje, aby skupina BRIC zůstala jen neformálním uskupením v rámci G20, kde by představovala protiváhu západním zemím G7.

Rousseffová by naopak chtěla svázat činnost BRIC nějakým institucionálním rámcem.

 

Právě se děje

Další zprávy