Los Angeles - Jestliže je možné označit afroamerickou menšinu za vítěze úterních voleb ve Spojených státech, homosexuálové se jednoznačně zařadili mezi poražené.
Ve třech státech (Arizona, Florida a Kalifornie) voliči odsouhlasili ústavní dodatky, které manželství mezi gayi a mezi lesbami zakazují. V Arkansasu zase znemožnili adopci dětí dvojicím, které nejsou sezdány - i v tomto případě je to opatření namířené zejména proti homosexuálům.
Města Los Angeles a San Francisco, okrsek Santa Clara a několik kalifornských občanských hnutí již oznámilo, že se soudně pokusí ústavní dodatek zpochybnit.
Po úterku ústavně či dalšími zákony zakazuje manželství párů stejného pohlaví více než 40 států USA. Povoleny jsou pouze v Connecticutu a Massachusetts na východním pobřeží, New York a Rhode Island bude tyto sňatky uznávat, ale nedovolí je na svém území uzavírat.
Kalifornie i nadále povoluje registrované partnerství, Florida a Arizona však nikoli.
Jediné vítězství konzervativců
„Bylo to skvělé vítězství," citoval list International Herald Tribune sandiegského pastora Jamese Garlowa, který byl vůdcem kampaně proti sňatkům homosexuálů. "Lidé prostě povstali."
Zákaz podpořilo 52 procent kalifornských voličů. Na území státu od června oddali 17 tisíc homosexuálních párů a není jasné, jestli se bude zpětně týkat i jich.
Šlo však o jediné vítězství, které mohli konzervativní Američané v úterý slavit. Prezidentem se stal demokrat Barack Obama, který je nejliberálnějším členem Senátu a v obou komorách Kongresu demokratická strana výrazně posílila.
Neprošla také opatření omezující potraty v Coloradu, Jižní Dakotě a v Kalifornii.
Pro Obamu, proti sňatkům
Homosexuálům v Kalifornii paradoxně uškodila velká účast afroameričanů a hispánců z tábora Baracka Obamy, kteří zákaz podpořili. Hispánců pro něj hlasovala více než polovina, černochů 70 procent.
V Arizoně bylo podobné opatření navrženo i před dvěma lety, tehdy však neprošlo.