Australanky už mohou sloužit i v elitních jednotkách

Petr Jemelka Petr Jemelka
28. 9. 2011 21:00
Australská armáda ruší diskriminační zákon. Ženy se mohou ucházet o jakoukoliv pozici
Vojákyně jsou zpravidla slabší, ale mohou zlepšit atmosféru v kolektivu. Ilustrační foto.
Vojákyně jsou zpravidla slabší, ale mohou zlepšit atmosféru v kolektivu. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Canberra - Australané učinili další krok ke zrovnoprávnění mužů a žen. Zrušili zákon, který zástupkyním něžného pohlaví znemožňoval zastávat některé posty v australských ozbrojených složkách.

Mohou kupříkladu sloužit v elitních jednotkách, bojovat v řadách letectva či u dělostřelců.

Podle australského ministra obrany Stephena Smitha přestává zákaz platit okamžitě, změny se ale plně projeví až za pět let.

"Je to jednoduše o tom, že v první linii budou bojovat ti nejlepší, bez ohledu na pohlaví. Úloha v jednotce bude určována na základě schopností, ne na základě toho, zda půjde o muže nebo ženu," cituje britský deník The Telegraph australského ministra obrany.

"Pokud ženy splní požadavky do jednotek SAS nebo Commandos (elitní útvary), budou přijaty," dodal ještě ministr.

Služba žen v ozbrojených složkách je ve světě běžná, v mnoha armádách ale zůstávají některé druhy zbraní vyhrazeny mužům. V Armádě České republiky je k ženám přistupováno stejně jako k mužům. Bez rozdílu. Jedna žena dokonce slouží jako bojová pilotka u stíhacího letectva. 

Najdou se ale i výjimky a ne tak daleko od našich hranic. Například Španělkám nebo Italkám je služba v armádě zapovězena. 

V Australské armádě v současné době slouží necelých 60 tisíc vojáků, přičemž pouze 8 tisíc z tohoto počtu tvoří ženy.

Foto: Aktuálně.cz

Mohou ženy ohrozit kolegy?

Kritici namítají, že je zrušení všech genderových omezení v australské armádě neuvážené a označují ho za populistické. Podle některých studií jsou totiž ženy v boji skutečně méně odolné a jejich nasazení by mohlo ohrozit ostatní vojáky i je samotné.

Oznámení o zrušení zákazu přijímat ženy na některé pozice v ozbrojených složkách by mohlo být snahou odvést pozornost od nedávného skandálu v australské armádě, který připomíná BBC.

Devatenáctiletý kadet vojenské akademie v dubnu bavil svých šest kolegů tím, že natáčel soulož s osmnáctiletou kadetkou na webkameru a dovolil jim, aby vše sledovali ve vedlejší místnosti. Ti pak nechali záznam kolovat.

Od zveřejnění případu podalo oznámení o nějaké formě sexuálního obtěžování dalších tisíc dívek a žen sloužících u vojska.

V české armádě slouží okolo 22 tisíc vojáků, přičemž zhruba 12 procent z nich jsou ženy. To je ve srovnání s ostatními zeměmi EU lepší průměr.

Podobně jako ve zbrani už mají české ženy rovnost i v zaměstnání. Dřívější pracovní omezení už se vztahují pouze na těhotné a kojící ženy. Vyhláška ministerstva zdravotnictví zakazuje ukládat nastávajícím a čerstvým maminkám fyzicky či extrémně psychicky náročnou práci.

 

Právě se děje

Další zprávy