Ať místo zbraní mluví politici, vyzval Kurdy Ocalan

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
21. 3. 2013 16:35
Mohlo by jít o první krok k nastartování mírového procesu s Tureckem
Vůdce PKK Abdulláh Ocalan na snímku z roku 1999.
Vůdce PKK Abdulláh Ocalan na snímku z roku 1999. | Foto: Reuters

Diyarbakir - Abdulláh Ocalan vyzval své spolubojovníky k příměří a stažení z Turecka.

"Dosáhli jsme bodu, kdy bychom měli nechat utichnout zbraně a pustit ke slovům ideje a politiky," vzkázal zakladatel a vůdce separatistické Strany kurdských pracujících (PKK) z vězení, kde si odpykává doživotní trest.

"Není to konec, ale začátek nové éry," četli z jeho prohlášení političtí partneři, a to jak v kurdštině, tak v turečtině.

Historickému okamžiku, jenž by podle agentury Reuters mohl být počátkem mírového procesu, naslouchaly ve městě Diyarbakir desítky tisíc Kurdů.

PKK je naše pojistka

Turecké politiky Ocalanova slova potěšila. "Ale je jasné, že nejdůležitější je tuto výzvu naplnit," vzkázal z nizozemského Haagu premiér Recep Tayyip Erdogan.

Obdobně umírněné jsou i reakce komentátorů, kteří připomínají, že pokusy o smír nejsou novinkou. Všechny do jednoho ale v minulosti zkrachovaly.

Ocalanova výzva ke složení zbraní ostatně rozděluje i samotné Kurdy. "Tohle je naše šance. Já si pamatuji mír, můj vnuk nikoliv," řekl agentuře Reuters 73letý Bedri Alat. "Nepamatuje si, kdy spolu Kurdové a Turci žili jako bratři."

To zástupci mladší generace se naopak odchodu separatistů obávají. "PKK je naše pojistka," tvrdí 25letý Resan Erdogan.

"Všech práv, která máme, jsme dosáhli proto, že jsme za ně bojovali. Brzké stažení PKK by bylo pro Kurdy pohromou," je přesvědčen.

Ocalanovo prohlášení si přišlo poslechnout na 250 tisíc Kurdů.
Ocalanovo prohlášení si přišlo poslechnout na 250 tisíc Kurdů. | Foto: Reuters

Desetiletí krveprolití

Boj separatistů o samostatný Kurdistán trvá už od první poloviny 80. let a za tu dobu si na obou stranách vyžádal na 45 tisíc životů.

PKK, kterou Ocalan založil ještě coby student univerzity v Ankaře, často podniká výpady ze základen v sousedním Iráku. V Turecku je zakázaná, Evropská unie či USA ji považují za teroristickou organizaci.

Veškerá dosavadní jednání byla neúspěšná, průlom přišel teprve v posledních měsících, kdy Ankara přijala několik - vůči Kurdům vstřícných - kroků.

Turecký parlament mimo jiné schválil nový zákon dovolující příslušníkům kurdské menšiny používat u soudů rodný jazyk namísto turečtiny.

Erdogan s Ocalanem komunikuje přes prostředníky. A v nedávné době tak například slíbil svobodný odchod ze země kurdským bojovníkům, kteří si to budou přát a složí zbraně.

 

Právě se děje

Další zprávy