Asadova armáda bojuje na západě Sýrie, s povstalci jí pomáhají ruské letouny

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
12. 10. 2015 13:56
Libanonskému Hizballáhu, jenž bojuje po boku armády, se podařilo obsadit jižní část města Kafr Nabúda. V neděli armáda údajně získala další důležité město v provincii Idlíb, která leží stejně jako Hamá východně od pobřežní provincie Latákíja, jež je domovem vládnoucích alávitů.
Syrští povstalci. Ilustrační foto
Syrští povstalci. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Damašek - Syrská armáda - podporována ruskými letouny - postoupila v boji proti povstalcům.

Ruské letectvo bombardovalo 30 cílů v syrské západní provincii Hamá a podle organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR), mapující situaci z Londýna, se následně libanonskému Hizballáhu podařilo obsadit jižní část města Kafr Nabúda.

O život údajně přišlo několik desítek povstalců.

"Jsou to nejtvrdší boje na severu Hamá od začátku společných operací armády a Ruska," sdělil Ramí Abdar Rahmán ze SOHR.

Dobytím Kafr Nabúdy se vládní jednotky dostávají blíž k dálnici, jež spojuje velká města na západě. "Je to strategické město," upřesnil.

V neděli armáda údajně získala další důležité město v provincii Idlíb, která leží stejně jako Hamá východně od pobřežní provincie Latákíja, jež je domovem vládnoucích alávitů.

Rusko do bojů vstoupilo 30. září vlastním letectvem, aby podpořilo syrskou armádu a pomohlo jí chránit západní oblasti země.

Asad nesmí zůstat prezidentem

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v pondělí prohlásil, že Moskva svou pokračující podporou syrského prezidenta Bašára Asada krizi v zemi prodlužuje. Podle něj Rusko nejedná konstruktivně.

Britský ministr zahraničí Philip Hammond se nechal slyšet, že Asad nesmí zůstat prezidentem, avšak o tom, kdy odstoupí, prý je možné jednat.

V Sýrii proti IS bojuje přes rok letecká koalice vedená USA, avšak na rozdíl od Rusů nemá silného spojence pro pozemní boj. Nejvýznamněji jí pomáhaly kurdské milice označované jako YPG. Ty oznámily, že se připojily k širší koalici arabských povstalců.

Jejich organizace si říká Demokratické síly Sýrie a patří k nim většina oddílů Svobodné syrské armády, která bojuje proti Asadovi od začátku povstání.

Připojení YPG ke koalici by mohlo uklidnit Turecko, které sledovalo vojenské úspěchy syrských Kurdů se znepokojením a interpretovalo je jako pokus rozšířit kurdské oblasti podél turecké hranice.

V nové koalici bojují také oddíly asyrských křesťanů. "Protože jde o demokratické a sekulární síly, doufáme, že se nám dostane podpory od koalice vedené USA. Prvním úkolem je bojovat proti Islámskému státu, protože to je nepřítel číslo jedna, ale chceme také v budoucnu vybudovat demokratickou Sýrii," sdělil Násir Hadž Mansúr z kurdské správy severu Sýrie.

Pentagon minulý týden oznámil, že nebude dále poskytovat výcvik vybraným lidem pro boj proti IS v Sýrii, ale rozšíří svou pomoc na skupiny, které už v Sýrii bojují. Podle všeho tak ustoupil od podmínky, že se tito lidé zapojí výhradně do bojů proti radikálům, a ne proti Asadovi. Výcvik a vybavení už syrské opozici poskytuje od loňska americká Ústřední zpravodajská služba, která si omezení na boj proti IS nevyhradila.

 

Právě se děje

Další zprávy