Archeologové našli prastarou hrobku. Byl v ní velký šéf

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
26. 10. 2012 21:06
Nedotčená hrobka nalezená v Guatemale pravděpodobně ukrývala raného mayského panovníka

Ciudad de Guatemala - Guatemalští archeologové objevili hrobku panovníka nebo vysoce postaveného duchovního z raného období mayské civilizace.

Pohřebiště se zachovalo nedotčené, i s nefritovými šperky a dalšími ozdobami. Může tak upřesnit současné představy o této dávné americké kultuře.

Podle radiokarbonové metody datování hrobka pochází z období 700 až 400 před naším letopočtem, vznikla tedy mnoho staletí před největším rozkvětem mayské říše.

Zajímavostí je, že se v ní nenašly žádné ostatky. Pravděpodobně proto, že už se za tak dlouhou dobu rozpadly.

Mezi nálezy je zato náhrdelník ozdobený plastikou lidské postavy se supí hlavou. To podle historiků symbolizovalo moc a vysoké sociální postavení starších.

Neznámého obyvatele hrobky archeologové pojmenovali K'utz Chman, což v mayském jazyce znamená "Pradědeček kondor".

"Byl to velký šéf. Dokázal využít prostor, který ve Střední Americe vznikl při ústupu kultury Olméků," cituje BBC vedoucího vládního archeologického programu Miguela Orrega.

Takhle žili Mayové:

Za jeho vlády mohly začít vznikat první pyramidy a vyřezávané sochy členů královské rodiny, které jsou pro mayskou kulturu typické, dodala agentura Reuters.

Mayská civilizace zeměpisně pokrývala oblast dnešního jižního Mexika, Guatemaly, Hondurasu, Salvadoru a Belize. V období mezi roky 250-900 našeho letopočtu dosáhli Mayové nejvyššího stupně rozvoje v celé předkolumbovské Americe v astronomii a v matematice a jako jediní v regionu měli slabičné písmo.

Letos v létě objevili archeologové v severoguatemalské lokalitě Tikal největší známou starověkou mayskou přehradu. Tato stavba stará více než 1700 let poskytuje důležité informace o vynalézavosti Mayů, kteří museli pro svou početnou populaci zajistit dostatek vody i v obdobích sucha.

 

Právě se děje

Další zprávy