Amnesty: Romové v EU trpí. Špatným příkladem je Česko

Petr Jemelka Petr Jemelka
8. 4. 2014 14:25
Nová evropská zpráva ukazuje na tři země, kde se násilí na Romech stupňuje. Česko je jednou z nich.
Stereotypy přežívají i v 21. století. V Evropě je na Romy nahlíženo skrz prsty.
Stereotypy přežívají i v 21. století. V Evropě je na Romy nahlíženo skrz prsty. | Foto: Alexandra Malachovská

Londýn - Evropské země nezvládají boj s diskriminací romských obyvatel. V některých zemích Unie se utlačované menšině dokonce žije čím dál hůř. Například v Česku.

Ve své nejnovější zprávě - publikované na Mezinárodní den Romů - na to upozorňuje lidskoprávní organizace Amnesty International.

Dokládá to na třech konkrétních příkladech, kde je situace zvlášť alarmující: na Francii, Řecku a České Republice. Zpráva konstatuje, že ve zmíněné trojici zemí nesnášenlivost neprojevují jen extremisté, ale i řadoví občané. A politici protiromské nálady ve společnosti ještě prohlubují.

Evropští lídři se příliš často podbízejí předsudkům a podněcují k násilí na Romech tím, že je nálepkují jakožto asociální a nevítané.

"Evropští lídři se příliš často podbízejí předsudkům a podněcují k násilí na Romech tím, že je nálepkují jakožto asociální a nevítané," upozorňuje programový ředitel Amnesty International pro Evropu a střední Asii John Dalhuisen.

Krom diskriminace jsou podle něj Romové v těchto zemích navíc zastrašováni a fyzicky napadáni. 

Česká republika  

Příkladem laxního přístupu úřadů jsou podle Amnesty protiromské pochody v Česku, které se konaly loni v létě a které částečně přerostly v násilnosti. Protesty nazývá systematickým utlačováním romských komunit.

V Českých Budějovicích a dalších městech prý policie tolerovala otevřeně rasistické pochody pravicových extremistů, po jejichž boku stanuli řadoví občané.

"Někteří lidé si neuvědomují, že při těch pochodech musíme zůstat na jednom místě, že se děti bojí. Trvá to celé dny a zanechává v nás trauma. Nikdo si nezaslouží zažít něco takového. Lidé to zažili za války a myslím, že v roce 2013 - v jedenadvacátém století - nepotřebujeme něco podobného prožívat znova," cituje zpráva českého Roma, jenž se představil jako Štefan.

Francie

Notná část z 20 tisíc Romů, kteří do Francie emigrovali kvůli diskriminaci v rodných zemích, žije v provizorních osadách, kde většinou nemají přístup k základním službám, jako je přívod vody či odpad, konstatuje zpráva Amnesty International.

Obyvatelé těchto osad jsou navíc často vyháněni ze svých přístřeší a obtěžováni policií či místními obyvateli. Někdy jsou Romové dokonce fyzicky napadáni, tvrdí Amnesty. A také z Francie uvádí konkrétní příklad.

V listopadu 2011 provedla policie razii v jedné z nelegálních osad v Marseille. Do stanů, kde spaly děti, muži zákona naházeli granáty se slzným plynem a vyvlekli asi deset rodin. Stany a další příslušenství pak zničili.

Řecko

V Řecku žije odhadem 250 až 350 tisíc Romů, kteří jsou diskriminováni po celé generace. V poslední době se ale situace dramatizuje. V letech 2012 a 2013 se ve vesnici Etoliko na západě země vzedmula série útoků, které se podobaly předválečným pogromům.

Romka, která se představila jako Irini, jeden takový útok popsala. "Když jsem je viděla přicházet, popadla jsem své dítě a zamkla se v domě. Mé dítě křičelo a já byla vyděšená. Když jsem vykoukla z okna, většinu z nich jsem poznala. Vyrůstali jsme spolu," říká.

K popisovanému útoku došlo 4. ledna loňského roku. Za dohledu policie tehdy lehlo popelem šest romských domů.

 

Právě se děje

Další zprávy