Americký nejvyšší soud zablokoval naděje přistěhovalců. Bolestné, reagoval Obama

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 6. 2016 20:59
Nejvyšší soud USA ve čtvrtek fakticky zablokoval plán prezidenta Baracka Obamy na změnu v imigrační politice. Sám prezident v reakci označil tento krok za "frustrující" a "bolestný" pro miliony lidí, obávajících se vyhoštění ze Spojených států. Agentury Reuters a AFP píší o "kruté porážce" a "tvrdém políčku" Obamovi, který za sedm měsíců odejde z Bílého domu, a o úspěchu prezidentových odpůrců z řad republikánů.
Americký prezident Barack Obama.
Americký prezident Barack Obama. | Foto: Reuters

Washington - Tvrdý políček schytal podle agentury Reuters americký prezident Barack Obama. Nejvyšší soud totiž fakticky zablokoval jeho plány na změny v imigrační politice. "Frustrující a bolestné," reagoval Obama.

Ve sporu konkrétně jde o exekutivní výnosy, které mají uchránit před hrozícím vyhoštěním více než čtyři miliony ilegálních přistěhovalců a které předtím narazily u dvou soudů nižší instance. Nejvyšší soud v lednu na Obamovu žádost souhlasil s tím, že tyto výnosy posoudí. Nakonec ale nedospěl k většinovému rozhodnutí. Hlasování soudců skončilo poměrem čtyř liberálních hlasů proti čtyřem konzervativcům, což znamená, že Obamovy výnosy zůstávají dál zablokované a nenaplní se.

Obama chtěl exekutivní iniciativou obejít Kongres ovládaný republikány, ale tento postup zablokovaly soudy nižší instance poté, co ji nechaly posoudit justicí Texasu a dalších 25 států ovládaných republikány. Ti tvrdí, že Obama překročil své prezidentské pravomoci, které mu dává ústava.

Předpokládaný republikánský prezidentský kandidát Donald Trump postoj nejvyššího soudu ocenil. "Dnešní verdikt čtyři ku čtyřem zablokovalo jednu z nejvíce neústavních akcí, jakou kdy nějaký prezident podnikl," uvedl Trump v prohlášení.

Trumpova demokratická rivalka Hillary Clintonová patovou volbu soudu označila za nepřijatelnou. V prohlášení obhajovala Obamův plán a dnešní verdikt považuje za čistě procedurální. Uvedla také, že závěr soudu je ukázkou toho, jak by Trump jako prezident poškodil rodiny přistěhovalců. Dodala, že ona pro jejich ochranu učiní vše, co bude v mezích zákona možné.

Žhavé téma před volbami

Obama v listopadu 2014 představil rozsáhlou reformu imigračního systému, která měla umožnit zůstat v zemi asi 4,7 milionu nelegálních přistěhovalců z odhadovaných 11 milionů. Prezident argumentoval tím, že USA vznikly jako "stát přistěhovalců".

Na základě Obamovy reformy by se deportace neměla dotknout imigrantů, kteří žijí více než pět let v USA a mají dítě s americkým občanstvím či povolením k trvalému pobytu.

Hrozby vyhoštění reforma už zbavila také více než 600 tisíc lidí, které jejich rodiče v minulosti nelegálně přivezli do Spojených států jako nezletilé.

Obama přes své výnosy zůstane prezidentem, za jehož působení bylo vyhoštěno mnohem více nelegálních přistěhovalců než za jeho předchůdců, přinejmenším 2,4 milionu lidí, poznamenala agentura AFP s tím, že tempo deportací se v posledních třech letech snižuje.

Téma představuje krajně žhavou otázku v letošním roce prezidentských voleb. Republikánský uchazeč o Bílý dům Donald Trump hlásá záměr vyhostit všechny nelegální přistěhovalce a postavit na hranici s Mexikem zeď. Jeho demokratická soupeřka Hillary Clintonová tvrdí, že Trump tím ublíží rodinám, komunitám i celé zemi.

 

Právě se děje

Další zprávy