Američané si zvykají na výpověď e-mailem

CSM, čtk, zah
24. 9. 2006 12:30
Washington - Internet už zasáhl i do způsobu podávání výpovědí ze zaměstnání. V USA přibývá případů, kdy lidé najdou oznámení o ukončení svého pracovního poměru v e-mailové poště.
Ilustrační záběr.
Ilustrační záběr. | Foto: Reuters

K nejznámějším postiženými patří podle reportéra listu Christian Science Monitor například 400 zaměstnanců firma Radioshack. 

"Je to vůči zaměstnancům neuctivé," řekla Julie Freemanová, předsedkyně mezinárodního sdružení profesionálních komunikačních pracovníků.

 

 

"Ztrátu práce nesou lidé těžce téměř ve všech případech. To nejmenší, co pro ně zaměstnavatel může udělat, je říct jim to tváří v tvář," dodala. 

Neosobní přístup při dávání výpovědí může navíc podle ní ovlivnit i ty lidi, kteří ve firmě zůstanou. "Negativně to působí na jejich morálku," zdůraznila Freemanová.

Je lepší e-mail, nebo dopis ?

Podle Ruth Haagové, autorky knihy Hiring and Firing (Najímání a propouštění), je výpověď zaslaná e-mailem stejnou nevychovaností jako propuštění běžným dopisem.

Jedna firma v Kalifornii zaslala poštou dopis s výpovědí tisícovce  zaměstnanců. "Každý z nich si pak myslel, že je v tom sám, dokud si nepromluvil se svými kolegy," řekla Haagová.

Firmy podle ní počítají s tím, že když pošlou dopis domů, stihne se propuštěný zaměstnanec vzpamatovat z šoku a pak si jen v klidu dojde do bývalé práce pro věci.

Foto: Aktuálně.cz

Například Drew Stevens ze St. Louis byl vyhozen dopisem zaslaným rychlou kurýrní poštou, který našel na schodech, když se vrátil z pohřbu tchyně.

 Organizační poradce Alan Weiss říká, že za léta praxe zažil různě drsné způsoby propuštění.

"Viděl jsem lidi vyhozené e-mailem nebo pracovníky ochranky, kteří prostě přistoupili k jejich stolu a řekli: "Sbalte si své
věci a pojďte se mnou."

Někteří zvedli večer doma telefon a bylo jim řečeno, že zítra už se nemusejí obtěžovat přijít do práce," vzpomíná Weiss.

Podle Freemanové nicméně elektronická komunikace umožňuje, aby nespokojení pracovníci vykřičeli svou frustraci do světa. "Kdysi jste si mohli postěžovat akorát tak ženě a sousedům. Dnes máme e-maily a blogy," uvedla Freemanová pro Christian Science Monitor.

Hlavně klid

Výpovědi e-mailem každopádně pobuřují odborníky na pracovní právo.

"I propuštění lze učinit s noblesou," řekl personální právník John Roslanky, který již vypracoval stovky výpovědí. Klidně by však podle něj měli na výpověď reagovat i zaměstnanci a své emoce si nechat na doma.

"Nikdy nevíte, co bude. Neříkejte nic hrubého. Může se stát, že na dotyčnou osobu narazíte v jiné firmě".

 

Právě se děje

Další zprávy