Protesty proti Trumpovi neustávají. V New Yorku demonstrovali lidé u prezidentova mrakodrapu

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 11. 2016 9:29
I v sobotu pokračovaly demonstrace proti Donaldu Trumpovi. Desetitisíce Američanů vyšly do ulic, protože nově zvolený prezident podle nich ohrožuje jejich občanská a lidská práva. Nejmasivnější protesty byly v New Yorku, Chicagu a Los Angeles, kde se sešlo vždy nejméně 10 tisíc demonstrantů. V New Yorku se dav s výkřiky "Není to můj prezident" vydal po Páté avenue k prezidentově mrakodrapu Trump Tower, kde byl zastaven policejními barikádami. Zvolený republikánský kandidát seděl v tu dobu uvnitř a pracoval se svými poradci na přípravě nástupu do Bílého domu.
Foto: Reuters

Washington - Desetitisíce Američanů v sobotu pokračovaly v demonstracích proti novému prezidentovi Donaldu Trumpovi, který podle nich ohrožuje jejich občanská a lidská práva. Největší protesty se uskutečnily ve městech New York, Chicago a Los Angeles, napsala agentura Reuters. Demonstrace byly převážně mírové.

Výjimkou byl znovu oregonský Portland, kde už v předchozích třech dnech byly desítky lidí zatčeny. V noci na dnešek navzdory výzvám radnice ke klidu demonstranti házeli na těžkooděnce kameny a lahve a zablokovali několik silnic a železničních tratí. Policisté 19 lidí zadrželi.

Při demonstraci v noci na sobotu byl v Portlandu jeden z mužů účastnících se protestního pochodu po konfrontaci s další osobou postřelen. Motiv zatím není známý, zadrženi byli čtyři lidé, údajně členové gangu. V noci na sobotu také policie v Portlandu po útocích ze strany protestujících použila proti demonstrantům slzný plyn.

Zatýkalo se v noci na dnešek i v Indianapolisu, kde demonstranti házeli na strážce pořádku kamení a dva policisty zranili. Do vazby bylo převezeno sedm lidí, kteří se chovali útočně a skandovali "Zabte policisty!"

V New Yorku se podle agentury AFP nejméně 10 tisíc nespokojenců shromáždilo na náměstí Union Square. Poté se dav s výkřiky "Není to můj prezident" vydal po Páté avenue k prezidentově mrakodrapu Trump Tower, kde byl zastaven policejními barikádami. Zvolený republikánský kandidát seděl v tu dobu uvnitř a pracoval se svými poradci na přípravě nástupu do Bílého domu.

"Jsme zděšeni, že si země zvolila tak neuvěřitelně nekvalifikovaného člověka, rasistu, který nenávidí ženy," prohlásila jedna z účastnic akce, 62letá bývalá bankovní úřednice Mary Florinová-McBrideová.

Mezi demonstranty byl i známý filmový režisér Michael Moore, který v komentáři na twitteru žádal Trumpovo odstoupení. S filmovým štábem vešel až do Trump Tower a pokoušel se dojednat setkání s novým prezidentem, nebylo mu ale vyhověno.

V Los Angeles přes 10 tisíc lidí pochodovalo ulicemi v centru města, aby odsoudili Trumpovy nenávistné komentáře o muslimech, jeho hanlivé výroky o ženách a sliby deportovat lidi pobývající v USA ilegálně.

Osmnáctiletá Jennifer Cruzová z Kalifornie nesla transparent s nápisem: "Legalizujete marihuanu, ale pobyt mojí matky ne?" Narážela tím na to, že Kaliforňané v úterním referendu schválili opatření, které legalizuje rekreační užívání marihuany.

Demonstrace se konaly i mimo USA

Cruzová uvedla, že její rodiče jsou v USA nezákonně 30 let, ačkoli její matka strávila řadu roků snahami získat občanství. O hrozbě deportace prý doma nyní mluví prakticky denně. "Jsem připravena bojovat za své rodiče, i kdyby mě to mělo zabít," zdůraznila Cruzová.

Demonstrace se v sobotu konaly i mimo území Spojených států. V mexické metropoli se sešla skupina lidí u sochy představující nezávislost a vyjadřovala obavy ohledně možné vlny deportací. Kolem 300 lidí protestovalo proti Trumpovu zvolení před americkým velvyslanectvím v Berlíně.

Volby rozhodují emoce. Mnoho lidí říkalo, že Trump je šílený, ale nikdo neříkal, že chce volit Clintonovou, říká Anna Shavit | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy