Američané otevřeli virtuální frontovou linii. Islámský stát se snaží rozložit vojenští hackeři

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
2. 3. 2016 19:33
Americký ministr obrany Ashton Carter a jeho uniformovaný kolega - předseda sboru náčelníků štábů Joseph Dunford - oznámili, že Spojené státy útočí na islamisty v kyberprostoru. Hackeři z pevnosti Fort Meade se snaží narušit komunikační kanály islamistů, snížit jejich schopnost předávat si informace a spravovat finanční toky. "Metody, které používáme, jsou nové. Některé z nich budou překvapující,“ uvedl Carter.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Washington - Nejsou to jen americké bomby a rakety, kterými Pentagon brojí proti teroristům z organizace Islámský stát (IS). Představitelé americké armády tento týden poprvé veřejně přiznali, že naplno otevřeli i virtuální bojovou frontu vedoucí skrze kyberprostor.

V první linii tak nestojí mariňáci s desítkami kil vojenské zátěže, nýbrž týmy vojenských hackerů operujících z klidu své základny. Tou je pevnost Fort Meade v Marylandu, v níž má centrálu i americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA).

"Metody, které používáme, jsou nové. Některé z nich budou překvapující,“ uvedl americký ministr obrany Ashton Carter. Hackeři se přitom snaží narušit komunikační kanály islamistů, snížit jejich schopnost předávat si informace a spravovat finanční toky.

To, že IS umí velmi hbitě využívat výhod digitálního věku a rád svolává své radikální příznivce přes internet, je všeobecně známo.

"Nechceme, aby věděli, kdy a kde zaútočíme"

Carter spolu s předsedou sboru náčelníků štábů generálem Josephem Dunfordem naznačil, že se američtí vojenští hackeři soustředí na přetížení sítí využívaných islamisty. Do podrobností ale ani jeden z nich zacházet nechtěl.

"Nechceme, aby nepřítel věděl kdy, kde a jak provádíme naše útočné kyberoperace. Nechceme, aby disponovali informacemi, které jim umožní se přizpůsobit," vysvětloval Dunford.

Podle něj džihádisté na síti narazí na potíže, u kterých nebudou stoprocentně schopní určit, zda se nejedná o obvyklé problémy provázející dnešní informační dobu. "Upřímně, nechceme, aby uměli poznat rozdíly," doplnil podle agentury Reuters nejvyšší uniformovaný představitel amerických ozbrojených sil.

Washington přitom doufá, že islamisté znejistí - a rozhodnou se vrátit k lépe stopovatelným způsobům komunikace.

Virtuální frontová linie může mimo jiné pomoci i při přípravě pozemních vojenských operací. Dunford podotkl, že kyberútoky jsou de facto přípravnými pracemi pro případný fyzický útok na islamisty v Mosulu.

Sedm miliard dolarů na kybernetickou bezpečnost

Kybernetické velitelství (anglicky Cyber Command) ve Fort Meade je staré přibližně šest let a o tom, co všechno dokáže, se moc nemluví. Není ale pochyb, že éra, kdy bude hrát jednu z klíčových rolí ve vedení moderní války, už nastala.

Jen do roku 2018 by mělo výcvikem projít na 6000 kyberválečníků, uvedl list Baltimore Sun.

Velitelem hackerů je admirál Michael S. Rogers, který zároveň řídí i americkou službu NSA. Rogers už v lednu uvedl, že americká vláda dosáhla v případě kyberválky bodu zvratu. Své zbraně je prý připravena používat mnohem útočněji.

Prezident Barack Obama požádal americký Kongres, aby v rámci rozpočtu vyčlenil na kybernetickou bezpečnost skoro sedm miliard amerických dolarů.

 

Právě se děje

Další zprávy