Air Force One půjde do výslužby. Za tři miliardy dolarů dostane nový prezident ještě větší letadlo

Martin Novák Martin Novák
22. 10. 2015 5:59
Americké ministerstvo obrany potvrdilo, že je třeba současné letouny Boeing 747-200 po čtvrt století vyměnit. Na spadnutí je znovu dohoda s Boeingem. Od roku 2023 by tak američtí prezidenti měli létat jumbem Boeing 747-8. Vyjdou přibližně na tři miliardy dolarů. Nový prezidentský stroj má být odolný vůči elektromagnetickým impulsům po jaderném výbuchu a bude vybaven systémem, odklánějícím rakety země-vzduch, pokud by se je někdo pokusil na letadlo vypálit. Bude vybaven přístroji na tankování za letu.
Současný Air Force One je čtvrt století starý.
Současný Air Force One je čtvrt století starý. | Foto: Reuters

Washington/Praha – Jestli to není nejslavnější letadlo světa, tak určitě jedno z nejslavnějších: americký prezidentský speciál Air Force One. Dva speciální kusy Boeingu 747-200.

Stroje ale dosluhují (ano, jedná se o dvě letadla, jedno je vždy připraveno jako záložní), je jim už šestadvacet let. U Boeingu si je vláda objednala v éře Ronalda Reagana, tedy v osmdesátých letech.

Poprvé se v nich proletěl jeho nástupce George Bush senior v roce 1990.

George W. Bush v Praze.
George W. Bush v Praze. | Foto: Reuters

Americké ministerstvo obrany oznámilo, že je třeba letouny vyměnit. Znovu jedná s Boeingem.

Od roku 2023 by tak američtí prezidenti měli létat jumbem Boeing 747-8. Vyjdou přibližně na tři miliardy dolarů.

Zatímco před pětadvaceti lety byl symbolem dokonalosti Air Force One fungující fax na palubě, tentokrát to jsou podle amerických médií hlavně bezpečností prvky.

Nový prezidentský stroj má být odolný vůči elektromagnetickým impulsům po jaderném výbuchu a bude vybaven systémem, odklánějícím rakety země-vzduch, pokud by se je někdo pokusil na letadlo vypálit.

Bude vybaven přístroji na tankování za letu, přičemž bez dotankování doletí do vzdálenosti téměř třinácti tisíc kilometrů.

Je delší a prostornější než současné prezidentské letadlo, ve kterém má prezident a jeho doprovod k dispozici ve třech patrech pracovnu, koupelnu, konferenční místnost, ložnici i ordinaci, použitelnou také jako operační sál.

Boeing 747-8.
Boeing 747-8. | Foto: Reuters

Svá místa zde má prezidentova rodina, jeho poradci či novináři, kteří hlavu státu doprovázejí. Vždy je na palubě také kufřík s kódy k jaderným zbraním.

"Toto letadlo je symbol, reprezentuje každého Američana. Pro lidi je jistým způsobem výrazem národní hrdosti," uvedl pro New York Times Jeff Underwood z Muzea amerického letectva v Daytonu v Ohiu.

Nadále bude bezpochyby platit jedno pravidlo: prezident a viceprezident USA nesmějí letět spolu v jednom letadle.  

Z jiných státníků se výsady cestovat v Air Force One dostalo zatím jen britskému premiérovi Davidu Cameronovi. Barack Obama ho před třemi lety pozval na krátký let do Ohia jako uznání "zvláštních vztahů" mezi Velkou Británií a USA.

Dvakrát přepravoval Air Force One bývalé prezidenty na jejich poslední cestě, v rakvi. Lyndona Johnsona v roce 1973 a Richarda Nixona o jedenadvacet let později.

Máte rádi Aktuálně.cz?
Autor fotografie: Economia

Máte rádi Aktuálně.cz?

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Johnson na jeho palubě skládal prezidentskou přísahu poté, co v Dallasu zahynul po výstřelech atentátníka John. F. Kennedy.

Teoreticky lze označit za Air Force One každé letadlo, na jehož palubě je americký prezident. Ovšem jen teoreticky, protože jinými letouny prezident nelétá.

"Kdyby historie měla křídla, bylo by jí toto letadlo," prohlásil bývalý viceprezident Al Gore. Jako první použil speciálně upravený stroj Franklin D. Roosevelt v roce 1945.

Air Force One si dokonce zahrál i ve stejnojmenném filmu. Stroj s prezidentem, kterého hraje Harrison Ford, přepadnou ve vzduchu ruští teroristé. Filmaři ale samozřejmě při natáčení nepoužívali originál.

 

Právě se děje

Další zprávy