Afghánistán vybírá prezidenta. Země je pod dohledem uniforem

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
5. 4. 2014 6:00
Sobotní prezidentské volby budou prvním demokratickým předáním moci od pádu Tálibánu v roce 2001.
Příprava na prezidentské volby v Afghánistánu.
Příprava na prezidentské volby v Afghánistánu. | Foto: Reuters

Kábul - Po více než 12 letech, kdy zemi vedl Hamíd Karzáí, volí Afghánci nového prezidenta.

Volební místnosti se otevřely v sobotu v 7:00 místního času (4:30 SELČ). Obyvatelé mohou hlasovat až do 16:00 (13:30 SELČ), místy zřejmě i o dvě hodiny déle.

Půjde o první demokratické předání moci od pádu islamistického hnutí Tálibán v roce 2001.

Foto: Reuters

Nová hlava státu, vybraná z osmi zaregistrovaných kandidátů, se ujme vlády ve složitém období před letošním plánovaným odchodem mezinárodních bojových jednotek ze země.

Největší hrozbu pro úspěch hlasování představuje již zmíněný Tálibán, který volby bojkotuje a předem varoval, že se vše pokusí zmařit útoky.

Pod dohledem uniforem

Svému slibu islamisté dostáli už před volbami, když podnikli řadu násilných akcí. V zemi proto panují přísná bezpečnostní opatření. Podle BBC se dokonce jedná o největší vojenskou operaci v Afghánistánu od roku 2001.

Po celém Afghánistánu bylo rozmístěno na 352 000 příslušníků bezpečnostních složek, uvedla ČTK.

Policista dohlížející na volební místnost
Policista dohlížející na volební místnost | Foto: Reuters

Každé volební centrum chrání policisté zevnitř i stovky vojáků zvenku. Zvláštní opatření platí například v kolébce Tálibánu - Kandaháru, kde policisté na ulicích vystavěli zátarasy, píše agentura Reuters.

Správný průběh voleb je tu ještě důležitější než v jiných částech Afghánistánu. Zejména proto, aby kmeny, které zemi po staletí kontrolovaly, akceptovaly jejich výsledek.

"Kandahár znamená Afghánistán. Proč? Vzhledem k tomu, že historie Afghánistánu se vždy určovala zde. Alespoň během posledních 300 let," vysvětlil místní guvernér Toryalai Wesa.

12 let s Karzáím

Od svržení Tálibánu s pomocí americké invaze vládl zemi více než 12 let Hamíd Karzáí, nejprve jako prozatímní hlava státu a poté jako řádně zvolený prezident. O třetí mandát se podle ústavy ucházet nemůže.

Hamíd Karzáí.
Hamíd Karzáí. | Foto: Reuters

Pro letošní volby je zaregistrováno a schváleno osm kandidátů. K největším favoritům nadcházejícího hlasování patří nejsilnější Karzáího soupeř z minulých voleb Abdulláh Abdulláh.

Ten je zastáncem spolupráce Afghánistánu se Západem a již v předvolební kampani řekl, že v případě zvolení ihned podepíše bezpečnostní smlouvu se Spojenými státy, která zajistí setrvání části amerických vojáků v Afghánistánu.

Podobné šance na úspěch jako Abdulláh má v sobotních volbách exministr financí a někdejší zaměstnanec Světové banky Ašraf Ghaní.

Mezi trojici favoritů patří také bývalý šéf afghánské diplomacie Zalmáj Rasúl, který má na své straně rodinu Karzáíů. Veřejně ho totiž podpořil bratr současného prezidenta Kajjúm.

12 milionů voličů

K volebním urnám je pozváno kolem 12 milionů oprávněných voličů. Sčítání hlasů by mělo trvat zhruba dva týdny, předběžné výsledky se očekávají 24. dubna. Pokud žádný z kandidátů nezíská absolutní většinu hlasů, uskuteční se 28. května druhé kolo hlasování.

Kromě prezidenta rozhodnou v sobotu Afghánci také o složení 34 provinčních rad. O 458 míst se uchází 2714 kandidátů, mezi nimiž je 308 žen. Náklady na uspořádání voleb v odhadované výši 130 milionů dolarů hradí mezinárodní společenství.

 

Právě se děje

Další zprávy