Rok 2013 potvrdil: Změny klimatu mají dramatické dopady

Michal Žák Michal Žák
24. 3. 2014 14:51
Loňský rok byl šestý nejteplejší od roku 1850. Atmosféra a oceány se budou oteplovat i v dalších stoletích, tvrdí meteorologové.
Podle WMO není pochyb o tom, že za změny klimatu může člověk.
Podle WMO není pochyb o tom, že za změny klimatu může člověk. | Foto: Reuters

Ženeva - Obrovské sucho, vlny veder, záplavy, ale i tropické cyklóny. Rok 2013 opět ukázal dramatické dopady klimatických změn na Zemi.

Uplynulý rok byl šestým nejteplejším od roku 1850, vyplývá z nejnovější zprávy Světové meteorologické organizace (WMO).

Ve švýcarské Ženevě zveřejněný dokument navíc ukazuje, že třináct z posledních čtrnácti nejteplejších let bylo zaznamenáno ve 21. století. A každé z posledních tří desetiletí pak bylo teplejší než to předchozí.

"Mnoho extrémních událostí roku 2013 bylo v souladu s tím, co jsme očekávali," řekl generální tajemník WMO Michel Jarraud.

Za extrémní počasí, jež zasáhlo Asii, Tichomoří i Evropu, mohou klimatické změny způsobené člověkem.

Nic neočekávaného

Zpráva rovněž uvádí, že průměrná teplota zemského povrchu a hladiny oceánů loni byla 14,5 stupně Celsia, což je o půl stupně více, než byl průměr z let 1961 až 1990.

Velmi vysoké teploty loni panovaly především na jižní polokouli. Austrálie zažila nejteplejší rok ve své historii, Argentina druhý nejteplejší.

Zvyšování hladin oceánů podle Jarrauda vedlo k mnohem větším škodám.

Poukázal například na supertajfun Haiyan, který v listopadu zasáhl Filipíny. Ten připravil o život přes 6200 lidí a na čtyři miliony Filipínců připravil o střechu nad hlavou.

Jak dodal, meteorologové na jedné straně zaznamenali intenzivnější srážky a záplavy, na druhé straně pak nadprůměrné teploty a obrovská sucha.

Globální oteplování se podle Jarrauda nezastavilo. Zrychlilo se například oteplování oceánů, kde se vyšší teploty objevují už i v nižších hloubkách.

Více než 90 procent CO2 z fosilních paliv se podle něj nachází v oceánech. A každý den oceány zadrží další miliony tun škodlivých emisí.

"Úrovně těchto skleníkových plynů jsou na rekordních hodnotách, což znamená, že naše atmosféra a oceány se budou oteplovat i v dalších stoletích," dodal Jarraud. "Zákony fyziky jsou neoddiskutovatelné."

 

Právě se děje

Další zprávy