Vědci otočili. Komety se nezrodily díky Slunci

Zahraničí Zahraničí
14. 6. 2010 22:10
Původně se domnívali, že Oortův mrak je pozůstatek matérie, z níž vznikly planety
Kometu Schwassmann-Wachmann 3 (na snímku jak jí zachytili v Austrálii v roce 1995)
Kometu Schwassmann-Wachmann 3 (na snímku jak jí zachytili v Austrálii v roce 1995) | Foto: NASA

Colorado - Kometa vedoucí tři krále do Betléma či další proslavené létavice zřejmě nejsou z našeho světa. A to světa ve smyslu slunečního systému. Podle nejnovější studie totiž pocházejí zřejmě ze systému jiné hvězdy, než je naše Slunce.

Astronomové nyní totiž věří, píše server BBC, že v době, kdy Slunce bylo mladičkou hvězdou, přitáhlo svou gravitací "prašný" Oortův mrak, který se vytvořil někde jinde v galaxii.

Takovéto "stvoření" Oortova mraku, odkud vylétávají komety, je v rozporu s dřívější teorií. Podle ní se vytvořil ze zbytků slunečního protoplanetárního disku. To byl mrak plynů a hmoty, z něhož se vytvořily před zhruba 4,6 miliardami let planety.

Tuto teorii nyní vyvracejí poznatky tými doktora Harolda Levisona ze Southwest Research Institute v Coloradu.

"Slunce se zřejmě nezrodilo samo. Naopak vzniklo spolu s trsem asi tisíce dalších hvězd. Tyto hvězdy si pak vytvářejí kolem sebe disk hmoty a plynu, z něhož pak vznikají planety. Část ledových objektů takto vytvořených pak mělo vylétnout do vesmíru jako komety a část si mělo Slunce udržet a vytvořit tak Oortův mrak, odkud pocházejí všechny nejznámější komety - například Halleyova nebo Halle-boppova," vysvětluje člen výzkumného týmu doktor Ramon Brasser.

Jenže nyní díky přesnějším simulacíím vzniku sluneční soustavy se ukázalo, že gravitační pole mladého Slunce bylo tak silné, že si mrak komet přitáhlo z jiného solárního systému.

"Můžeme usoudit, že až 90 procent komet z Oortova mraku má svůj původ v jiném soilárním systému než tom našem," uvedl vedoucí týmu.

 

Právě se děje

Další zprávy