Slováci dostali varování z Bruselu. Kvůli Tatrám

Blahoslav Hruška
17. 5. 2007 15:00
Kvůli těžbě dřeva hrozí Bratislavě žaloba
Foto: Pavla Skurovcová

Bratislava/Brusel - Slováci dostali nepříjemný dopis z Bruselu. Evropské komisi se totiž nelíbí těžba dřeva v Tatranském národním parku.

Mezi Bratislavou a Bruselem to přitom pořádně zajiskřilo. Porušujete směrnice na ochranu přírody, varovala EU. Sankcí se neobáváme, ohradilo se slovenské ministertvo zemědělství.

Předmětem sporu je - podobně jako před několika lety na Šumavě - nenápadný brouk.

Kůrovec, respektivě lýkožrout, zdecimoval v Tiché a Koprové dolině rozsáhlé porosty. Slováci se rozhodli, že napadené stromy nenechají na pospas přírodě, ale vytěží je.

Jenže Tatranský park je součástí evropské sítě chráněných území Natura 2000, v nichž je těžba dřeva obecně zakázána.

Komise tak ve varovném dopise žádá, aby Slovensko zastavilo těžbu na území zhruba 250 hektarů. "V zájmu zamezení poškození lokalit Vás vyzývám, abyste zastavili probíhající práce," stojí v listu podepsaném vedoucím Generálního ředitelství pro životní prostředí EK Mogensem Peterem Carlem.

Strom napadený kůrovcem. Problémy s těžbou řešila i Šumava.
Strom napadený kůrovcem. Problémy s těžbou řešila i Šumava. | Foto: Ludvík Hradilek

Ministr: Sankcí se nebojíme

Slovenské ministerstvo zemědělství veškeré výtky rázně odmítlo. "Jsme svobodný stát v rámci Evropské unie. Sankcí se neobáváme," citoval server Aktuálne.sk šéfa resortu Miroslava Jureňu.

Podle něj je varování z Bruselu "jen omáčkou, která neobsahuje nic konkrétního".

Jureňa na Slovensku nechvalně proslul také svým despektem vůči ochráncům přírody, kteří se snažili těžbě v Tiché a Koprové dolině zabránit. "Jsou to placení komparsisté," řekl o nich.

V Tiché dolině se těží již dva roky. Teď už ale i v nejcennějším pásmu.
V Tiché dolině se těží již dva roky. Teď už ale i v nejcennějším pásmu. | Foto: Greenpeace

Správa Tatranského parku (TANAP) argumentuje svou studií, podle níž je vše v souladu s unijním programem Natura 2000.

Expertka: Studie TANAPu je tendenční

Jenže odborníci považují zprávu TANAPu za čistě politickou a účelovou objednávku.

"Je naprosto tendenčně připravená. Bylo na ní vidět, že dopředu předjímá závěry," řekla Aktuálně.cz vedoucí odboru vědy a výzkumu NP Šumava Zdenka Křenová.

Expertka na kůrovce se spolupodílela na studii Světového fondu na ochranu přírody (WWF), která argumenty Slováků vyvrátila.

Podle Křenové je současná těžba zbytečná. "Biotop by se přirozenou cestou obnovil sám," argumentuje. "Navíc při manipulaci s napadenými stromy došlo k ještě většímu rozšíření kůrovce," dodává.

Problémy s Naturou řešili i Poláci

Také sousední Polsko řešilo problém s nedodržováním standardů Natury 2000. Obdobný varovný dopis, jaký obdržela Bratislava, dostali před rokem. Komise si stěžovala, že Polsko navrhlo zahrnout do sítě Natury jen asi 70 lokalit, reálně by jich však měl být dvojnásobek. Proti se ale postavily obce, kterým se nelíbila příliš přísná pravidla na ochranu přírody. Jejich postoj podpořil také premiér Jaroslaw Kaczyński. "Kvůli Natuře už nepostavíme vůbec nic," postěžoval si. Spor o počet území pod přísnou ochranou není vyřešen dodnes.

Hleďte si svého, vzkázal ředitel rebelům

Proti rozhodnutí TANAPu se postavila také třicítka jeho zaměstnanců. "Na základě Vašeho postoje těžařská a developerská lobby najde oporu pro svoje plány," napsali v dopise řediteli Správy TANAP Pavlu Majkovi.

Majko ale jejich protest potrestal písemným napomenutím. "Byl bych rád, kdyby se věnovali raději pracovním úkolům, kde mají značné rezervy," komentoval jejich obavy.

Koprová dolina. První pohromou byla vichřice v roce 2005.
Koprová dolina. První pohromou byla vichřice v roce 2005. | Foto: Aktuálně.cz

Bratislava má na odpověď měsíc

Podle diplomatické praxe musí Bratislava odpovědět na dopis do měsíce. V případě, že by těžbu v Tatrách neuhájila, hrozí Slovensku přestupkové řízení v rámci Evropské komise. Ekologové se ale obávají, že do té doby problém Tiché a Koprové doliny zmizí. A to doslova: chráněné biotopy budou totiž již vytěžené.

 

Právě se děje

Další zprávy