Polná bude rozhodovat o odstranění kříže v Dobroníně

ČTK ČTK
29. 7. 2011 18:24
Zhotovitel musí doložit, že stavba je v souladu s územním plánem
Čtyřmetrový kříž podepřený dvěma železnými traverzami nahradil původní dřevěný kříž, který někdo uřízl.
Čtyřmetrový kříž podepřený dvěma železnými traverzami nahradil původní dřevěný kříž, který někdo uřízl. | Foto: Ludvík Hradilek

Dobronín (Jihlava) - Úředníci z Polné zahájí v pondělí řízení o odstranění stavby památného kříže, který se v květnu objevil na louce Budínka v Dobroníně.

Autorem železného kříže postaveného na památku místních Němců údajně ubitých po válce revolučními gardami je obyvatel Dobronína Milan Litavský.

Podle šéfa stavebního úřadu Pavla Koudely musí stavebník požádat o dodatečné povolení a do třiceti dnů doložit, že stavba je v souladu s územním plánem obce, stojí na jeho pozemku, nebo vlastní právo stavby na cizím pozemku.

"Kvůli bezpečnosti musí také předložit statický posudek," uvedl Koudela po prohlídce lokality. Pokud podle něj stavebník požádá o dodatečné povolení stavby a předloží potřebné dokumenty, bude řízení o odstranění stavby přerušeno.

Příčina smrti je nejasná

Podle starosty Dobronína Jiřího Vlacha (KSČM) půda pod křížem nebyla vyňata ze zemědělského půdního fondu.

Čtyřmetrový kříž podepřený dvěma železnými traverzami se objevil v květnu poblíž hromadného hrobu na Budínce. Nahradil tak původní prostý dřevěný kříž ze srpna 2010, který kdosi pár týdnů předtím zničil a torzo opatřil hanlivými nápisy. Duchovním otcem obou instalací je dobronínský obyvatel Milan Litavský.

V lokalitě Budínka byly kosterní pozůstatky Němců údajně zavražděných Čechy na konci války z masového hrobu vyzvednuty loni v srpnu. Podle antropologů tam byla zakopána těla nejméně 13 lidí. Zemřelí se podle odhadu odborníků dožili věku od 30 do 60 let.

Příčina jejich smrti je nejasná. Podle některých zpráv byli Němci ubiti lopatami a motykami. Nic takového ale antropologové nepotvrdili. Kriminalisté vyšetřují případ od loňského září pro podezření z vraždy.

Ostré spory řešila přestupková komise

V jiné dobronínské lokalitě U Viaduktu kriminalisté odhalili při archeologickém průzkumu koncem května tři lebky a další kosterní ostatky, které patřili zřejmě dalším údajným obětem poválečných událostí. Všechny ostatky byly po vyzvednutí dopraveny na analýzu do Antropologického ústavu v Brně.

Nálezy ostatků, označení místa nálezů kříži a jednání zastupitelů o těchto záležitostech vzbudily v Dobroníně velké emoce. Ve čtvrtek se situací v obci a hlavně ostrými názorovými spory mezi starostou Vlachem a Litavským zabývala také přestupková komise polenského městského úřadu.

Podle tajemníka Pavla Nováka Litavský podal námitku proti údajné podjatosti komise a požadoval projednání u jiného správního orgánu. "Vzali jsme to na vědomí, jednání je odročeno, o námitce rozhodne v zákonem stanovené lhůtě starosta Polné," řekl Novák.

 

Právě se děje

Další zprávy