Většinu území dál sužuje smog, někde se situace lepší

Domácí ČTK Domácí, ČTK
16. 11. 2011 8:22
Vysoké hodnoty smogu stále hlásí Pardubický, Moravskoslezský a Jihomoravský kraj
Foto: Vojtěch Marek

Česká republika - Velkou část země nadále trápí zhoršené rozptylové podmínky a s ní spojené zvýšené hodnoty polétavého prachu, který škodí zdraví.

Neuspokojivé hodnoty smogu hlásí Pardubický, Moravskoslezský, Jihomoravský a Královéhradecký kraj. Ovzduší se naopak zlepšilo například v Libereckém a Ústeckém kraji.

Výstražné signály od meteorologů, které se vyhlašují při překročení hodnoty 100 mikrogramů prachových částic na metr krychlový, však na většině území nadále platí. Informuje o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Lidé s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starší osoby a malé děti by se měli vyhýbat pobytu venku a zvýšené fyzické zátěži.

Meteorologové apelují na řidiče, aby pokud možno nevyjížděli autem, neboť emise z automobilů se významně podílejí na znečištění ovzduší. 

Pardubický kraj

Hodnoty smogu v Pardubicích stále neklesly na uspokojivou úroveň. Měřicí stanice na Dukle ve středu v 6:00 zaznamenala 24hodinovou koncentraci prachových částic 108,8 mikrogramu na metr krychlový, vyplývá z údajů Českého hydrometeorologického ústavu.

V neděli meteorologové pro Pardubický kraj kvůli překročení imisních limitů pro prachové částice vyhlásili signál upozornění.

Smog trápil Pardubice i v prvním listopadovém týdnu. Situace se po několika dnech zlepšila, upozornění meteorologové vydat nemuseli.

Liberecký kraj

V Libereckém kraji se po čtyřech dnech lépe dýchá, podmínky jsou podle meteorologů vyhovující.

Koncentrace polétavého prachu na všech měřicích stanicích ve středu ráno klesla, nejvyšší údaj naměřili v České Lípě - 82 mikrogramů na metr krychlový.

Ještě v úterý odpoledne tam stanice ukazovala 173 mikrogramů. V Liberci naměřili ve středu ráno 78 mikrogramů na metr krychlový a v sousedním Jablonci ještě o sedm mikrogramů méně.

Klesají postupně i denní koncentrace polétavého prachu. Nejvyšší je v České Lípě, kde znečistění za 24 hodin přesahuje 110 mikrogramů na metr krychlový. Ještě v úterý odpoledne tam ale denní koncentrace překračovaly 130 mikrogramů.

V Liberci a Jablonci se už denní koncentrace znečištění dostaly pod 100 mikrogramů na metr krychlový. V Liberci stanice ráno naměřila 98,4 mikrogramu, v Jablonci dokonce méně než 83 mikrogramů.

Moravskoslezský kraj

Množství polétavého prachu v ovzduší Moravskoslezského kraje zůstává i ve středu nadlimitní.

Během úterního odpoledne a noci navíc průměrné denní koncentrace polétavého prachu oproti ránu na řadě měřicích stanic opět vzrostly.

Nejhorší situace byla ve středu ráno v 06:00 v Opavě. Množství škodlivin tam téměř čtyřnásobně překračovalo povolený limit 50 mikrogramů na metr krychlový.

Více než 120 mikrogramů hlásilo ráno všech třináct měřicích stanic v Moravskoslezském kraji. Průměrné denní koncentrace polétavého prachu se pohybovaly v rozmezí od 129 v Karviné do 192 mikrogramů na metr krychlový v Opavě.

Oproti úternímu odpoledni vzrostly na osmi místech. Na zbývajících pěti naměřené hodnoty mírně poklesly.

V regionu je tak stále platný signál regulace. Znečišťovatelé tak musejí ve svých provozech, na něž se vztahuje regulační řád, dodržovat ekologická opatření.

Během středečního dne meteorologové s ohledem na vývoj počasí nečekají výrazné zlepšení situace. Denní koncentrace polétavého prachu se budou opět s velkou pravděpodobností pohybovat nad hodnotou imisního limitu, místy až čtyřnásobně.

Jihomoravský kraj

Jižní Morava se ve středu opět potýká se smogem. Špatná je situace v Brně, Znojmě a Mikulově. Nejvyšší koncentrace prachu hlásí oblast brněnského výstaviště, kde byly stanovené limity překročeny dvojnásobně. 

V regionu byl v úterý vyhlášen signál upozornění. Meteorologové výrazné zlepšení situace v brzké době neočekávají.

Z ranního měření vyplývá, že na třech ze šesti měřicích stanovišť v Brně je situace špatná. Průměrná 24hodinová koncentrace prachu v ovzduší, dosáhla u výstaviště hodnoty 116 mikrogramů. Brno-Tuřany hlásí 97 a centrum města 96 mikrogramů.

Potíže jsou také ve Znojmě, kde koncentrace polétavého prachu dosahovaly nad ránem 108 mikrogramů.

Jako špatnou hodnotí meteorologové situaci také v Mikulově, kde měření zjistila koncentraci 93 mikrogramů na metr krychlový.

Obdobná situace byla i v úterý. Ve středu byla ale ranní data o něco vyšší. Lze předpokládat, že situace se bude během dne zhoršovat. Pomoci by mohly srážky nebo větrné počasí.

Po signálu upozornění následuje signál regulace, kdy už musejí znečišťovatelé s platnými regulačními řády dodržovat ekologická opatření, což většinou znamená omezení výroby. Opatření by musely v kraji přijmout například podniky Feramo, Českomoravský cement nebo výrobní provozy firmy Eligo.

Ústecký kraj

Kvalita ovzduší v Ústeckém kraji se ve středu ráno částečně zlepšila, smog ale ještě zůstává. Nejvyšší koncentraci polétavého prachu (PM10) naměřila stanice v Mostě, kde téměř dvakrát překračovala povolený limit.

Tamních 91 mikrogramů na metr krychlový je nejvyšší hodinová koncentrace v kraji.

Na dalších pěti měřicích stanicích hodnoty ve středu ráno klesaly téměř na jeho úroveň a jinde už klesly i pod něj.

Signál regulace ale nejspíš meteorologové ještě neodvolají, protože se řídí průměrnou koncentrací naměřených hodnot za 24 hodin a ty začínají klesat pomaleji.

O odvolání rozhodují meteorologové podle situace. A ta zatím nevypadá nijak příznivě.

Při vyhlášení smogové regulace musejí omezit svůj provoz největší znečišťovatelé v kraji, jako jsou teplárny, elektrárny nebo kamenolomy.

Kvůli vysokým koncentracím prachu musely omezit provoz například čtyři elektrárny společnosti ČEZ v severních Čechách. Regulační řád jim podle mluvčího ČEZ pro severní Čechy Otty Schneppa ukládá přerušit manipulaci na skládce paliva a skrápět povrch skládky paliva a komunikací v areálu vodou.

V elektrárně Prunéřov na Chomutovsku navíc musí na minimum omezit nebo, pokud je to možné, úplně zastavit provoz pásové dopravy popela a omezit na minimum provoz drtírny vápence. Omezil také manipulaci s palivem a popelem v teplárně v Trmicích v Ústí nad Labem.

Královéhradecký kraj

V Královéhradeckém kraji jsou stále zhoršené rozptylové podmínky. Ve stotisícovém Hradci Králové hodnoty polétavého prachu (PM10) ve středu ráno téměř dvojnásobně překračovaly povolený čtyřiadvacetihodinový imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový.

V Trutnově byl limit překročen jen mírně.

Na stanici u rušné Brněnské třídy v Hradci Králové dosahovaly ráno čtyřiadvacetihodinové hodnoty polétavého prachu 97,6 mikrogramu na metr krychlový. Na stanici Mládežnická v Trutnově to bylo 51,8 mikrogramu na metr krychlový.

Zcela odlišná situace je díky inverznímu počasí na horách. Na stanici na Šerlichu na hřebenech Orlických hor činila čtyřiadvacetihodinová hodnota polétavého prachu 11 mikrogramů na metr krychlový.

Díky pěknému slunečnému počasí mimořádně od čtvrtka do neděle pojede lanovka na Sněžku, která je jinak až do 9. prosince mimo provoz kvůli podzimní údržbě.

Signál regulace v hradeckém kraji zatím meteorologové vyhlásit nemuseli. Začíná platit, když průměrná denní koncentrace imisí prachu překročí 150 mikrogramů na metr krychlový.

Nepříznivé rozptylové podmínky meteorologové v hradeckém kraji čekají i ve středu. Zhoršené rozptylové podmínky trápí i další města v zemi.

Středočeský kraj

Ve Středočeském kraji se částečně zlepšily rozptylové podmínky, smog v ovzduší však stále zůstává. Průměrná denní koncentrace polétavého prachu (PM10) ve středu ráno překračovala povolený imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový v Kladně, Mladé Boleslavi, Berouně a Příbrami.

Nejhorší situace byla ráno v Mladé Boleslavi, kde přesahovaly čtyřiadvacetihodinové hodnoty prachu 124 mikrogramů na metr krychlový.

V Kladně-Švermově to bylo kolem 93 a v kladenském centru kolem 70 mikrogramů na metr krychlový. Podobné hodnoty meteorologové naměřili i v Příbrami a Berouně.

Od pondělního večera platí ve Středočeském kraji signál regulace. Výrobu musely omezit čtyři podniky, jde o chemičky Spolana Neratovice a Synthos v Kralupech nad Vltavou, dále o Vápenku Čertovy schody na Berounsku a společnost Příbramská teplárenská.

 

Právě se děje

Další zprávy