Soudy se po povodni bojí kolapsu, odročí na tisíc kauz

Radek Nohl Radek Nohl
26. 6. 2013 11:20
Velká voda uzavřela pro veřejnost justiční areál v Ústí nad Labem na tři týdny
Soud. Ilustrační foto.
Soud. Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Ústí nad Labem - Velká voda, která na tři týdny uzavřela justiční areál v Ústí nad Labem, odsunula na dobu neurčitou více než tisíc případů.

Na seznamu věcí, které čeká kvůli ničivé povodni několikaměsíční odklad, jsou většinou občanskoprávní spory, rozvodová řízení, různé krádeže či vymáhání pohledávek v MHD.

Zatímco vedení Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem mluví o tom, že žádné výrazné problémy kvůli průtahům neočekávají, zástupci ústeckého soudu se obávají kolapsu. 

Mluvčí okresního soudu Jan Tichý odhadl, že kvůli povodním se odloží na tisíc jednání. "Budou se muset odročit, a to mnohdy až na podzim, ne-li později, záleží na tom, kdy budou volné soudní síně," řekl Aktuálně.cz Tichý.

Odkládají se krádeže i znásilnění

Přesunout jednání na jiný termín bude muset také krajský soud, v jeho případě jde podle odhadů o stovky kauz.

"V první instanci jde zhruba o deset případů za měsíc. Pokud jde o odvolací agendu, tak je toho mnohem více. Soudy samozřejmě soudí každý den, odhadem jde o pět až deset případů denně," prohlásil ústecký krajský žalobce Jan Jakovec.

Mluvčí ústeckého krajského soudu Irena Jeřábková prohlásila, že v jejich případě měli soudci řešit například velké kauzy, které se týkaly krádeže obrazů, úvěrového podvodu, znásilnění nebo pohlavního zneužití. Vše ale odloží na pozdější termín.

Povodně v Ústí nad Labem, podívejte se na fotky:

Stejně jako v roce 2002

Okresní soud se veřejnosti po ničivých povodních otevřel teprve toto pondělí, krajský pak o dva dny poté.

Velká voda v Ústí nad Labem.
Velká voda v Ústí nad Labem. | Foto: Radek Nohl

Voda tu zaplavila nejen suterén obou objektů, ale i první patro, a kvůli tomu se tak opakovala situace z roku 2002. Statik před několika dny konstatoval, že budova je v pořádku. 

"Byla to komplikace, ale řešitelná. Abychom neprošvihli nějaké lhůty, tak jsme si ty věci museli vytahovat z kanceláří," popsal Jakovec situaci během povodní.

Podle něj navíc jeho lidé, i když byli doma, museli být stále na telefonu a komunikovali s vyšetřovateli.

Třeba jednání v případě uvalení vazby se místo v budově soudu konala na půdě policie. "Budilo to dojem, jaká to byla pohoda, že všichni měli volno, ale nebylo tomu tak," dodal Jakovec. 

Sto vyřízených věcí za měsíc

Tichý, který pracuje u okresního soudu také jako soudce, má podle svých slov v současné době přiřazeno zhruba 1400 spisů, jen letos již vyřídil na 600 věcí. Tedy zhruba sto za měsíc.

"To nelze bez průtahů vyřídit v pracovní době, dokonce ani s připočtením mimopracovní doby," podotkl Tichý s tím, že podobně jsou na tom i ostatní soudci. "Rychlou a efektivní pomocí by bylo přidělení asistenta každému z nich," dodal Tichý.

Justiční areál v Ústí nad Labem leží jen několik metrů od Labe. Ministerstvo spravedlnosti již řadu let plánuje soudy a zastupitelství přestěhovat do jiné části města, ale na stavbu nové budovy nemá peníze.

Jak se vás dotkly letošní povodně? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

Další zprávy