Herec dostal za vtip o Lidicích pokutu a 180 hodin prací

ČTK ČTK
15. 4. 2015 17:22
Jiří Maryško musí v rámci trestu odpracovat 180 hodin veřejně prospěšných prací a zaplatit 25 tisíc pokutu.
Jiří Maryško (uprostřed)
Jiří Maryško (uprostřed) | Foto: Ludvík Hradilek

Ústí nad Labem - Herec Jiří Maryško se dohodl se státním zástupcem na trestu za výtržnictví. Herec, který působí mimo jiné ve spolku Činoherák Ústí, zveřejnil na sociální síti Facebook fotografii z filmu Lidice zachycující popravu s komentářem, že si takto představuje úklid ústeckého magistrátu.

Vyjmenoval konkrétní bývalé i současné zastupitele. Státní zástupce Jan Řeháček řekl, že Maryško má odpracovat 180 hodin veřejně prospěšných prací a zaplatí pokutu.

"Dnešního dne byla uzavřena mezi mnou a panem Maryškem dohoda o vině a trestu. Pan Maryško prohlásil, že spáchal skutek, který mu je kladen za vinu. Tento skutek je mnou kvalifikován jako přečin výtržnictví a s panem Maryškem jsme se dohodli, že mu bude soudem vyměřen trest veřejně prospěšných prací ve vyměřené výši 180 hodin a peněžitý trest ve výši 25 tisíc korun," řekl Řeháček s tím, že návrh dohody obratem zašle na soud.

Zákon dohodu ve zkráceném trestním řízení umožňuje. "Poté by měl soud v řádech několika týdnů nařídit veřejné zasedání, na kterém by měl tuto dohodu schválit," dodal Řeháček. Maryškovi podle původní právní kvalifikace případu hrozilo i vězení.

Maryško dohodu potvrdil, vyjádřit se k ní ale nechtěl. "Nic víc k tomu teď říkat nechci. Musím se ještě poradit se svým právníkem," řekl.

Vtip za hranou

Maryško u snímku zmínil jména několika ústeckých politiků. Mimo jiné bývalého primátora Víta Mandíka, poslankyně Zuzany Kailové (oba ČSSD). Mezi vyjmenovanými byla i zastupitelka Květoslava Čelišová (KSČM). I ona se obrátila na policii.

"To, co pan Maryško zveřejnil, bylo za hranou. Mám pochopení pro všechny druhy humoru, ale tohle nemělo s vtipem nic společného. Bylo to hloupé a ubohé. Nemyslím si, že taková vyjádření by se měla stát standardem," řekla dříve Čelišová.

Trestní oznámení podal i mluvčí Památníků Terezín a místopředseda ústecké ODS Tomáš Rieger. "Pana Maryška neznám, ale spojovat zcela nevinné oběti s politickými oponenty, považuji za pohrdání oběťmi války," řekl Rieger.

Pokuta za facku

Proti použití fotografie znázorňující popravu v Lidicích se ohradili i přeživší. "Z 203 žen, které musely 10. června 1942 opustit své domovy, přišly o muže a děti a byly uvězněny v koncentračních táborech, se po válce do Československa vrátilo 143 žen, dnes žijí pouze tři.

Nejstarší je 92 let a nejmladší je 89," napsal Pavel Horejšovský, který patří mezi 17 přeživších lidických dětí, jménem Českého svazu bojovníků za svobodu.

Maryško na Facebooku zmínil i zastupitele Jana Eichlera (ČSSD). Tomu loni v březnu po jednání zastupitelstva o bývalém Činoherním divadle nafackoval. Za přestupek zaplatil tehdy Maryško pokutu 500 korun

 

Právě se děje

Další zprávy