Stát vydal církvi rotundu sv. Longina na Novém Městě v Praze

Domácí Domácí
Aktualizováno 5. 6. 2014 17:25
Stavba v ulici Na Rybníčku je druhou nejstarší románskou rotundou v Praze.
Rotunda svatého Longina stojí v ulici Na Rybníčku, nedaleko kostela svatého Štěpána.
Rotunda svatého Longina stojí v ulici Na Rybníčku, nedaleko kostela svatého Štěpána. | Foto: ÚZSVM

PrahaÚřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) vydal Římskokatolické farnosti rotundu svatého Longina nedaleko kostela svatého Štěpána v Praze.

Stavba v ulici Na Rybníčku na Novém Městě je druhou nejstarší pražskou románskou rotundou. Kapli vojenského a špitálského řádu svatého Lazara Jeruzalémského využívá Apoštolský exarchát řeckokatolické církve v České republice k duchovním účelům.

Rotunda, zbudována ve 12. století a zasvěcená sv. Štěpánovi, fungovala jako farní kostel osady Rybníček. Začátkem 13. století přešla rotunda do majetku řádu německých rytířů a ti ji prodali manželce Přemysla Otakara I.

Po založení Nového Města byla rotunda přesvěcena na sv. Longina. V roce 1783 nařízením Josefa II. kaple zrušila bohoslužby. Jejímu zbourání v 19. století zabránil František Palacký se Společností Národního muzea.

Stavba byla ve třicátých letech 20. století rekonstruována.

Z významných nemovitých kulturních památek církve žádají také třeba o Sázavský klášter, kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou, klášter Porta Coeli v Předklášteří, zámky Týniště, ve Žďáru nad Sázavou či v Kroměříži.

U některých žádostí již uplynula půlroční zákonná lhůta pro uzavření dohody o vydání. Národní památkový ústav argumentuje tím, že žádosti nebývají úplné a je třeba je dokládat dalšími dokumenty, jež je třeba dohledat.

Hrad Bouzov.
Hrad Bouzov. | Foto: czechtourism.com

Blízko vydání je pravděpodobně kostel na Zelené hoře, naopak zamítnuta byla žádost o vydání hradu Bouzov Německému řádu. Žádosti o vydání majetku se týkají také movitých památek, ve většině případů o nich rozhoduje Národní galerie v Praze.

Již loni v prosinci tehdejší ministr kultury Jiří Balvín řekl, že nejsledovanější díla, tedy Vyšebrodský oltář a Rubensovy obrazy, vydány budou; dosud ale dohoda podepsána nebyla.

"Národní galerie už má na řadu žádostí pevné stanovisko z hlediska právního, uměleckohistorického i liturgického. Není však nositelem stanoviska politického a to jasné není," sdělila již dříve mluvčí galerie Eva Kolerusová.

"Proto jsme se rozhodli vyčkat s finálními dohodami na vyjasnění této věci na úrovni představitelů státu a církví, mimo jiné proto, že NG má v současné době pověřeného ředitele," doplnila.

 

Právě se děje

Další zprávy