Soud zpřísnil recidivistovi trest za smrt muže na 16 let

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 8. 2014 13:32
Petr Mokriš muže několikrát udeřil do hlavy, napadený spadl na zem a vážně si poranil mozek. Po devítiměsíční hospitalizaci zemřel.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Recidivista Petr Mokriš si odpyká 16 let ve vězení za smrt muže, který zemřel několik měsíců poté, co ho odsouzený zbil.

Původní trest Mokrišovi o dva roky zpřísnil odvolací Vrchní soud v Praze. Verdikt je pravomocný. Mokriš byl v minulosti už devětkrát odsouzen, mimo jiné za vraždu mladé novinářky, za loupež či za projev sympatií k nacismu.

"Čtrnáctiletý trest by byl trestem nepřiměřeně mírným. Po vykonání trestu za vraždu obžalovaný rozhodně nežil hodnotným způsobem života a ani se o to nepokusil. Je to osoba, která se neustále dostává do konfliktu se zákonem. Je agresivní a bezohledný," odůvodnila verdikt předsedkyně odvolacího senátu Jaroslava Maternová.

Těžké ublížení na zdraví se smrtelným následkem spáchal bezdomovec Mokriš na sklonku roku 2012, kdy přijal společně se svou družkou pozvání na polévku, která zbyla z oslav Vánoc. V bytě jedenaosmdesátileté seniorky v Praze 4 tehdy byli ještě další dva muži, bratři. Mokriš se opil a neměl se k odchodu. Když ho jeden z bratrů vyzval, aby svou návštěvu ukončil, napadl ho recidivista opakovanými údery pěstí do hlavy.

"Takto agresivně obžalovaný postupoval poté, co byl přijat do této domácnosti a hoštěn," zdůraznila soudkyně. Podle ní si musel být robustní Mokriš dobře vědom, jaké bude mít jeho brutální útok na o 50 kilogramů lehčího muže následky.

Napadený spadl na zem a vážně si poranil mozek. Dalších devět měsíců před svou smrtí strávil na nemocničním lůžku, přičemž nedokázal přijímat potravu ani dýchat bez pomoci přístrojů. Krátce po incidentu zemřela také Mokrišova hostitelka, které událost způsobila silné trauma.

Mokriš zavraždil mladou novinářku

Mokriš se z úterního veřejného zasedání omluvil. Soudu vzkázal, že s mužem sice měl na místě činu drobnou potyčku, zranění mozku mu prý ale nezpůsobil. Tvrdil, že se muž musel následně poprat s někým dalším. To však vyloučili znalci.

Při ukládání trestu přihlédl vrchní soud k tomu, že Mokriš spáchal v roce 1993 zvlášť závažný zločin vraždy. Tehdy se v baru seznámil s jedenadvacetiletou reportérkou Telegrafu, která ho pozvala k sobě do bytu. Místo intimního sblížení, které očekávala, ji Mokriš čtyřikrát bodl do krku a poté ji uškrtil jejími kalhotkami.

Recidivista byl trestán i ve vězení

Z domácnosti ukradl elektroniku v hodnotě 18 tisíc korun. Odvolací senát, v němž tenkrát shodou okolností rovněž zasedala soudkyně Maternová, ho za tuto vraždu potrestal 15 lety vězení.

Mokriš se však z trestu nepoučil. Ve věznici byl v 77 případech kázeňsky trestán - ať už za opakovanou intoxikaci léky, za vyhrožování dozorcům nebo za násilí vůči spoluvězňům.

Za to byl ve výkonu trestu odsouzen k dalším osmi měsícům vězení. Na svobodu se tak po vraždě dostal až v roce 2009, i poté byl ale pětkrát odsouzen k podmíněným i nepodmíněným trestům - naposledy k desetiměsíční podmínce poté, co při potyčkách fotbalových fanoušků zachytil fotograf jeho tetování ve tvaru velkého hákového kříže. Tento trest mu odpustila amnestie.

 

Právě se děje

Další zprávy