Pražské gorily se stěhují domů, na dlouho to ale nebude

Domácí Domácí
21. 6. 2013 13:40
Pražská zoo se rozhodla přestěhovat pavilon goril mimo záplavovou zónu
Pavilon goril ve chvíli, kdy voda kulminovala.
Pavilon goril ve chvíli, kdy voda kulminovala. | Foto: Tomáš Adamec, Zoo PRaha

Praha - Zoo Praha se pomalu vzpamatovává z červnových povodní, při nichž velká voda zatopila celou její spodní část. Desítky zaměstnanců a dobrovolníků tak čistí bahno, upravují výběhy a převážejí zvířata opět domů.

Do svého pavilonu se v pátek vrací i gorily nížinné, jejichž domov leží téměř u řeky. Ani během povodní ho ale zcela neopustily - přečkaly je pouze v povodňové věži.

Ve vyčištěném, opraveném pavilonu, který byl postaven jen rok před povodněmi v roce 2002, se však příliš dlouho nezdrží. Zoo Praha se totiž kvůli nebezpečí dalších povodní rozhodla vybudovat nový v horní části zahrady.

"Nový pavilon musí vyhovovat další desítky let. Nebudeme stavět kopii tohoto pavilonu, který byl projektován v 90. letech," upozornil v pátek ředitel zahrady Miroslav Bobek.

Dodal, že díky novému pavilonu by se mohl rozšířit chov goril a vznikly by tak například tzv. bakalářské skupiny samců. Cenu pavilonu odhadl Bobek na 50 milionů korun.

"My máme vytipované místo, ale chci s ním seznámit nejprve vedení města," popsal Bobek přípravy na stavbu.

Ačkoli provoz pražské zoo se pomalu vrací do starých kolejí, bude trvat ještě několik týdnů, než bude zprovozněna celá zahrada. Gorily si budou moci návštěvníci prohlédnout od soboty, otevřeno bude také terárium a bazén s lachtany.

Na svůj domov ovšem stále čekají stovky zvířat, která zatím žijí v horní části zahrady nebo v jiných zahradách v celé České republice.

Bobek: Budeme stavět jinak a lépe

Nebezpečí dalších povodní by ale nemělo ovlivnit jen pavilon goril, na velkou vodu se bude připravovat celá zahrada. "Budeme dělat úpravy, aby byly odolnější nebo jinak udělané, aby škody nebyly tak vysoké," řekl Bobek v České televizi.

Během povodní se totiž znovu otevřelo citlivé téma protipovodňových stěn. Zahrada totiž leží v záplavové oblasti a ani po roce 2002 nebyla zahrnuta do protipovodňového plánu.

Praha argumentuje tím, že pokud by protipovodňové stěny byly u zoo vystavěny, zvýšila by se hladina Vltavy v centru metropole. 

Dobrovolníci uklízejí v zatopené spodní části:

Primátor Tomáš Hudeček tak již dříve řekl, že se ani nyní stavět nebudou. Přesto hned po povodních slíbil, že bude hledat jiné způsoby, jak zoo ochránit. Zoo nyní spadá přímo do jeho kompetence.

Sám totiž do zoo investoval vysokou sumu - od roku 2002 jí věnoval stamiliony korun, ačkoli pak neudělal nic pro to, aby svou investici ochránil.

Přesto se zdá, že projekt protipovodňových stěn není zcela zapomenutý. "Ozývají se nám partneři, kteří chtějí pomoci s postavením protipovodňových zábran, tedy pokud se ukáže, že je možné je vybudovat," řekl v pátek Bobek.

Zoo už vybrala více než 10 milionů

Bobek letošní škody odhadl bezprostředně při povodních na 160 milionů, díky relativně klidné vodě ale pak doplnil, že budou zřejmě o něco nižší a nepřesáhnou 100 milionů. Většinu škod způsobených velkou vodou by prý měla pokrýt pojistka.

Ihned po povodních se rozjela velká vlna solidarity, lidé nabízeli materiální i finanční pomoc, přispívali pomocí SMS zpráv nebo na povodňové konto.

Pomoci se rozhodla i Praha 3, která dá zoo 3 miliony korun.

Tak vypadala zoo pod vodou:

"Městská část Praha 3 byla již v minulosti v případech přírodních katastrof a povodní jednou z prvních, která postižené oblasti podporovala formou darů. Rozhodli jsme se proto i letos pro co nejrychlejší pomoc. Peníze pošleme trojské zoo, která byla v Praze jednou z oblastí s největšími škodami," vysvětlila starostka Prahy 3 Vladislava Hujová.

"V tuto chvíli máme na účtech 7,5 milionu, 3 miliony od Prahy 3 a další příspěvky, které jsou na cestě včetně peněz od fondu solidarity. Můžu tedy říct, že jsme něco nad 10 miliony," dodal Bobek.

 

Právě se děje

Další zprávy