Don Quijote uspěl. Prahu 11 povede aktivista, jehož zmlátili

Marek Pokorný Marek Pokorný
31. 10. 2014 10:35
Osmačtyřicetiletý Jiří Štyler na Jižním Městě jasně vyhrál volby a odstavil svého velkého rivala Dalibora Mlejnského.
Jiří Štyler, lídr Hnutí pro Prahu 11
Jiří Štyler, lídr Hnutí pro Prahu 11 | Foto: www.hpp11.cz

Praha - Sám o sobě hovoří jako o Donu Quijotovi, který bojoval s větrnými mlýny. Na rozdíl od románového hrdiny však osmačtyřicetiletý drobný živnostník Jiří Štyler svou bitvu po dlouhých letech kritiky vedení radnice na Praze 11 vyhrál a teď se stane starostou.

Nahradí tak svého velkého rivala, bývalého starostu Jižního Města a exčlena ODS Dalibora Mlejnského, kterého osm let nepřetržitě hlasitě pranýřoval za nevýhodné obchody radnice.

Byl dokonce několikrát fyzicky napaden a po jednom brutálním útoku skončil v nemocnici na jednotce intenzivní péče. Ačkoliv se to nikdy nepodařilo úplně prokázat, sám Štyler nepochybuje, že napadení souvisela s jeho kritikou radnice, kdy například poukazoval na nevýhodné obchody.

"Byly to cílené útoky, které nás měly odradit od naší práce a kritiky," říká Štyler, který by nyní měl vést šestou největší městskou část, kde žije 77 tisíc obyvatel. Štylerovo Hnutí pro Prahu 11 získalo 32,5 procenta hlasů a s drtivým náskokem vyhrálo nedávné komunální volby.

A pak přišla ABL

Štyler sedí v zastupitelstvu Prahy 11 se čtyřletou přestávkou od roku 2002. Potíže kvůli kritice radnice začal mít až s nástupem Dalibora Mlejnského v roce 2006. Kromě fyzického napadení ho také špehovali.

Jak upozornila MF Dnes, Štylera i několik jeho kolegů, kteří se dostali do sporu s Mlejnským, sledovala detektivní agentura ABL bývalého ministra dopravy a šéfa Věcí veřejných Víta Bárty. ABL přitom dostávala zakázky právě od radnice Prahy 11.

Štylerův protivník Mlejnský se na radnici dostal v roce 2006, kdy vyhrál v dresu ODS s rekordním výsledkem 48,6 procenta hlasů a ziskem 25 ze 45 mandátů. O čtyři roky později se udržel v křesle starosty jen díky spojenectví s ČSSD.

Mlejnský na jaře z ODS vystoupil a postavil kandidátku Jižní Město – náš domov. S ní ale před dvěma týdny propadl a získal pouze 6,6 procenta hlasů. Se třemi křesly tak skončí v opozici stejně jako jeho domovská ODS, která získala ještě o procento méně.

Smlouvu podepíšeme po práci

Naopak Štylerovo hnutí bude mít ve 45členném zastupitelstvu 18 hlasů. Druhé v pořadí ANO pak získalo devět mandátů a třetí TOP 09 pak pět. Všechny tři vítězné strany se přitom již dohodly na spolupráci a v novém zastupitelstvu budou mít pohodlnou většinu. Koaliční smlouvu podepsali ve čtvrtek večer.

Radnice u snědeného krámu

Nového starostu Štylera čeká těžká práce. Dalibor Mlejnský totiž zanechal svým nástupcům tristní dědictví: prakticky vybrané účty a radnici zadluženou na několik let dopředu. Třeba za poslední rok a čtvrt radnice pod vedením Mlejnského stačila utratit na dvě miliardy korun.

"Vše se privatizovalo, prodalo. A navíc máme řadu budoucích závazků," popisuje Štyler. Koncem roku 2013 radnice například objednala za více než 600 milionů korun developerský projekt Zahrady Opatov – metr čtvereční podlahové plochy v něm přijde na 50 tisíc korun, tedy zhruba o dvacet procent víc, než je v Praze obvyklé.

Nákup radnice odůvodnila tím, že potřebuje sociální byty. Donedávna přitom obecní byty prodávala – a to za sumu 10 až 12 tisíc za metr. Celkem se radnice v posledních letech zbavila dvanácti stovek obecních bytů.

Dalších 340 milionů dal úřad za vedení Mlejnského na nákup ubytovny Sandra – předchozí vlastník přitom objekt před šesti lety pořídil za pouhých 150 milionů. A zhruba 400 milionů pak radnice poslala na dostavbu místního akvaparku.

"Zůstali jsme u snědeného krámu. V roce 2014 byly výdaje rozpočtu plánovány na 1,4 miliardy korun, v příštím roce pak mají být výdaje 472 milionů. Přitom v příjmech se počítá pouze s 321 miliony," popisuje dvojka Štylerova hnutí Ladislav Kos. Počátkem roku 2016 má navíc odejít ještě dvousetmilionový doplatek za Zahrady Opatov.

Podle Kose, který by se měl stát zástupcem starosty pro ekonomiku, tak bude obtížné upravit rozpočet na příští rok a co nejvíc snížit plánovaný více než stopadesátimilionový schodek. Stanovisko dosluhujícího starosty Mlejnského není možné získat. Telefon nebere a nereagoval ani na zaslané SMS.

39 stíhaných zastupitelů

Na hospodaření Mlejnského a jeho kolegů se navíc zaměřila policie. Po razii ze začátku letošního roku si odnesla dokumenty i počítače, jen pár dní před volbami pak 39 členům zastupitelstva rozeslala obvinění.

Obrovské množství stíhaných vysvětluje tím, že jde o zastupitele ze dvou koaličních vlád.

"Šlo o více skutků a o několik hlasování ve dvou funkčních obdobích zastupitelstva. Bližší informace si dozorová státní zástupkyně nepřeje sdělit," uvedla mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová.

Podle již zveřejněných kusých informací jde zřejmě o prodej pozemků pro developerské projekty se škodou okolo dvaceti milionů korun. A není vyloučeno další trestní stíhání.

U počátku vyšetřování bylo právě Štylerovo Hnutí pro Prahu 11, které podalo trestní oznámení – pozemky podle něj měly mnohonásobně vyšší hodnotu, než za kolik je radnice prodala.

"Hlasoval jsem na základě předložených materiálů a vyjádření, které jsme měli k dispozici. Jednal jsem dle nejlepšího vědomí a nejsem si vědom žádného protiprávního jednání," uvedl před třemi týdny v médiích Jan Gabriel z ODS, jeden ze stíhaných zastupitelů.

Článek vyšel ve čtvrtek 30. října 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

Další zprávy